Fotografie hromady nepořádku, v němž dominuje stavební suť (avšak jako možná nadějná vodítka se ukázaly i dvě účtenky, nalezené taktéž mezi odpadem) zveřejnil v pondělí 22. ledna na sociální síti X. Tam se pak rozjelo pátrání prakticky v on-line režimu. Přičemž nechybějí četné rady dalších uživatelů, kteří nabízejí různé úvahy a vodítka.

Pozornost, kterou jeho příspěvek vyvolal, nepřekvapí. Ježek, na twitterové síti X uživatel @dav_je, zde má bezmála dva a půl tisíce sledujících.

Představuje muže více profesí, který má co říci a o jehož mínění je zájem. Sám své zaměření představuje jako „IT Pro a farmář“, co „už má traktor“.

A ani pro toho, kdo se s ním na netu setká náhodně a jeho aktivity ho zaujmou, není složité v internetovém prostředí dohledat, čemu všemu se věnuje.

„Živí mě zejména správa Windows – na serverech i pracovních stanicích,“ představuje svoji aktivitu spočívající především v práci s produkty firmy Microsoft. Sice to v nabídce služeb rozvíjí do podrobností, nicméně dokáže vše shrnout i velice stručně: „Technická (někdy i psychická) podpora uživatelů.“ Pro nuance vyjadřování má ostatně cit. Je totiž známý i jako bloger publikující své příspěvky k různým tématům na vlastním webu Techbit.cz. A obsahem plní i web www.farmarjezek.cz a věnuje se i zemědělským aktivitám.

Nyní se navíc stal detektivem. Podle všeho úspěšným, naznačil na sociální síti. „Jsem na stopě. Dostaneme ho,“ slíbil v pondělí 22. ledna. V úterý pak připojil: „Informace se hezky propojují – a už vím téměř jistě, z jaké restaurace je suť – a tuším i firmu. Už se to blíží…“ To už měl za sebou z pondělka jeden „výslech“: „Ok, tak první podezřelý tvrdí, že to od nich není. Pátrám dál.“

Školní budova v městské části Praha-Újezd (Újezdu u Průhonic).
V Újezdu se lidé bouří proti nové ředitelce školy. Starosta prý neustoupí

Zmiňované pátrání se zaměřilo na restaurace, které procházejí modernizací. Mezi odpadem se totiž podařilo identifikovat kus charakteristické hadice vedení z výčepní soustavy – a také vybouraný obklad, který se používá právě u výčepů, barů a podobně. Stopa podle jedné z nalezených účtenek prý vedla až do Strašnic: k před třemi týdny uzavřenému café restaurantu v komplexu blízko nového sídla radnice Prahy 10, kde se nyní připravuje otevření podniku podle jiného konceptu.

„Tak už je bez pochyb, že ta suť je z této restaurace,“ napsal Ježek na sociální síť v úterý. Potvrdil to i uživatel Martin Turek zveřejněním dřívější fotky z interiéru podniku, který dosavadní provoz ukončil 29. prosince: „Těmi cihlami byl totiž obložen bar.“

Podle něj je to skutečně nadějná stopa. „Na místě bude … hádejte co :-) vietnamská restaurace,“ upozornil. Čím navázal na hodnocení uživatele Poslední Honorace, rozebírajícího souvislosti jedné z Ježkem zveřejněných účtenek – s tím, že to je tiket ze sázkové kanceláře, podaný na pobočce ve vietnamském tržním areálu Sapa v Libuši (což už je k Cholupicím poměrně blízko).

Pak ale Poslední Honorace doporučil: „Zkuste si ve veřejném rejstříku dle IČa najít oba pány jednatele. Po chvilce bádání najdete jednoho na facebooku a na druhého telefonní číslo. Oni určitě budou vědět, kdo tu rekonstrukci provádí. Třeba ho prásknou. „Už jsem našel,“ reagoval pátrající Ježek.

Jak asi dopadl, naznačuje jeho úterní sdělení. Prostřednictvím sítě X se obrátil na svědky, kteří ve Strašnicích chodí kolem vyhlédnuté restaurace. „Je zavřená a pravděpodobně probíhá rekonstrukce. Potřeboval bych informaci, jestli před ní nestojí auto firmy, která na rekonstrukci pracuje,“ žádá o pomoc. I on si podle reklamních fotek ověřil, že materiál z hromady vysypané u Cholupic se podobá s obkladu patrnému na reklamních fotografiích restaurantu.

Uzavírka Libeňského mostu 12.1. 2024.
Libeňský most je stále uzavřený. Na sociálních sítích se strhla vlna kritiky

Předtím se však hledaly také mimo jiné restaurace, případně i jiné firmy, s určitým slovem v názvu – to podle nápisu, kterým zřejmě krabice s připraveným zbožím označili u dodavatele. Jiná rada zase doporučovala pátrat možná po nějakém elektrikáři: podle množství materiálu prý mohlo jít o předělávaný rozvaděč.

Několik uživatelů sociální sítě ovšem varuje před ukvapenými soudy. S důrazem na to, že odhalení, odkud suť pochází, ještě nemusí znamenat nalezení pachatele.

Upozornil na to Ferdinand Supertramp, který píše: „Já si nechával na Šumavě přestavovat barák po babičce a dělňasové místo odvozu do sběru vyvezli bordel do lesa. Navíc jenom pět kilometrů od místa, kde byla ta přestavba, takže jsem to zjistil, když jsem šel na houby, a poznal svoje bývalé kachlíčky z koupelny.“

Že to není ojedinělá praxe, potvrzuje třeba Divoký Bill: „Mně takhle vozili ‚zedníci‘ odpad na pozemek, když stavěli naproti u souseda. U nás toho jsou plný lesy – a jezdí i hluboko do lesa, aby je nikdo nerušil při vykládce.“

Zuzka Jurášková pak varuje: jen ale zkuste někoho jmenovat. „My měli u nás taky takovou sviňku. Vyhodila i svoje obaly od pošty, s adresou a jménem – a jak se to zveřejnilo, vyřvávala, co GDPR,“ připomněla s odkazem na pravidla ochrany osobních údajů.