Stavba Štvanické lávky odstartovala v lednu roku 2022 a sloužit obyvatelům lávka začala na konci července letošního roku. Představuje jednoduchou spojnici pro pěší a cyklisty mezi městskými částmi Praha 7 a Praha 8 s tím, že je z lávky přímý přístup také na ostrov Štvanice.

Tři sta metrů dlouhá konstrukce z bílého ultra-vysocehodnotného betonu s antigraffiti nátěrem je nezvyklá svým zakřivením. Most je osvětlen LED pásy ukrytými v madle zábradlí, nevzniká tedy zbytečný světelný smog. Zajímavostí je, že zakončení madla na karlínské straně je v podobě koní, na té holešovické zase v podobě býků, ostrov Štvanici pak zdobí zajíci. Výstavba lávky, jejímž investorem je hlavní město, vyšla celkem na 352 milionů Kč.

„Lávka si určitě ocenění zaslouží, je unikátní v několika směrech. Na rozdíl od mostů z běžných typů betonu jsme na této stavbě použili materiál, který nenasakuje vodu, která by v zimě zamrzala a lávku postupně narušovala. Subtilní konstrukce je zároveň citlivá k panoramatu Vltavy. Spolu s použitím vysokopevnostního betonu to znamená, že most vydrží déle a bude mnohem jednodušší na údržbu než jiné stavby. A protože lávka zpřístupní Štvanici, vytvořili jsme rovnou i manuál rozvoje tohoto ostrova. Na některé změny na Štvanici – jako například vznik příjemného sezení u vody – se tak Pražané mohou těšit už v blízké době,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje.  

Otevření Štvanické lávky, která propojí Holešovice a Karlín. | Video: Deník/Radek Cihla

„Praha i letos dosáhla na prestižní ocenění Stavba roku, tentokrát pro Štvanickou lávku. Tato elegantní lávka, která je od prvního dne svého uvedení do provozu intenzivně využívaná veřejností, si ho rozhodně zaslouží. V minulém roce tuto cenu hned ve dvou kategoriích získal pražský projekt rekonstrukce Clam-Gallasova paláce. Nespíme ale na vavřínech a těším se, až budeme moci v roce 2025 přihlásit Dvorecký most, který se právě staví,” uvádí náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.  

Štvanická lávka v Praze spolu s pavilonem péče o rodinu v nemocnici Pelhřimov nebo s multifunkční sportovní halou Kapka ve Vsetíně získala prestižní titul Stavba roku 2023 v rámci letošního 31. ročníku soutěže Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Ocenění byla předána v pátek 24. listopadu na slavnostním večeru v pražském Rudolfinu.

Mezi 110 stavbami, které byly v letošním roce do soutěže přihlášeny, lávka podle názoru poroty jasně vyčnívala hned v několika ohledech. „Bílá, tvarově velmi lapidární, výtvarnému účinku podřízená, konstrukčně unikátní lávka, která dojmově odhmotňuje použitou železobetonovou konstrukci a obohacuje unikátním způsobem pražský veřejný prostor,“ shrnuje ve svém vyjádření odborná porota.

Zvláštní cenu poroty získala Rezidence Oliva na pražské Brumlovce, a to za architektonicky a urbanisticky výjimečně pojatý bytový projekt. Atraktivní a nevšední exteriér objektu harmonicky souzní s okolím a citlivě zapadá do zdejší lokality pražské Brumlovky, pro kterou je typický krásně upravený veřejný prostor včetně parků a spousty zeleně.

Nominované stavby na titul Stavba roku 2023

- Centrum současného umění EPO1 Trutnov
- Rekonstrukce synagogy, Žatec
- Rekonstrukce tramvajové vozovny Slovany, Plzeň
- Dostavba wellness centra lázně Aurora, Třeboň
- Sportovně rekreační areál Vejsplachy, Vrchlabí – krytý bazén - I. Etapa
- Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy
Parkovací dům Petržílkova Praha
- Rekonstrukce historické budovy bývalých jatek pro účely galerie Plato Ostrava
- Multifunkční sportovní hala KAPKA resort Vsetín.
- Cyklopropojení centra s DOV, lávka pro pěší a cyklisty Dolní Vítkovice
- Rekonstrukce Liebiegova paláce pro potřeby polyfunkčního komunitního centra – Centrum aktivního života
- Optimalizace traťového úseku Děčín východ - Děčín - Prostřední Žleb
- MOLO Lipno - molo pro pěší s restaurací
- Kompetenční centrum společnosti BAUMIT v Brandýse nad Labem
- Rezidence OLIVA, Praha
- Geoindustrie Velký Osek
- Most Rechle přes řeku Vydru, Modrava
- Administrativní budova Kloboucká lesní s.r.o.
- Městský okruh, úsek Křimická (Chebská) - Karlovarská v Plzni
- Inteligentní dopravní systém v Hradci Králové
Volnočasový areál JAMMERTÁL v parku Folimanka, Praha 2- Lávka Litomyšl
- Štvanická lávka Praha
Dům Ronalda McDonalda v areálu FN Motol Praha
- Nemocnice Pelhřimov - pavilon péče o rodinu
- Paluba Hamburk – revitalizace prostoru u nádraží, Plzeň
- Rezidence u Kazínské skály Černošice
- Palác Trnitá Brno
- LF UK v Plzni – Univerzitní medicínské centrum (UniMeC) – II.etapa, Plzeň
- Návštěvnické centrum Rodinného pivovaru BERNARD v Humpolci
- Jinonický dvůr Praha
- Vědecká knihovna Olomouc - stavební úpravy objektu Červeného kostela
- AGEL Tower Praha
- Výstavba sídla Nejvyššího kontrolního úřadu
- Záchrana kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, barokní perly Vysočiny
- Infocentrum Trojanovice
- Plesná přestavba bývalé textilní továrny
- Rezidence OÁZA a ROSA Liberec