Lidé přišli s piknikovými koši a usedli k bíle prostřeným stolům, které byly ozdobeny květinami ve vázách z lahví od vína. Na nádvoří se hrála hudba, lidé tančili.

Pavel přišel mezi lidi po 18:00, ochutnal jídlo a pití, které si stolující přinesli a nabízeli. Prezident se s lidmi bavil, fotil a rozdával podpisy.

Sousedské slavnosti Stůl kolem katedrály. | Video: Deník/Radek Cihla

Na nádvoří hrála hudební skupina Muzikanti z Kampy, která bavila i na předchozí sešlosti na Karlově mostě.

"Stůl je odvěkým symbolem spojení. U stolů lidé podepisovali smlouvy, žádali o ruku, u stolu se schází rodina a přátelé. Chceme, aby byl stůl kolem katedrály vnímán jako symbol pospolitosti. Všichni lidé spolu nemusí vždy souhlasit, to nám přesto nebrání zasednout ke společné tabuli," řekl zakladatel pořádajícího spolku Ondřej Kobza.

Sousedské slavnosti Stůl kolem katedrály. | Video: Deník/Radek Cihla

Spolek organizoval Prostřený stůl kolem katedrály ve spolupráci se Správou pražského hradu a Kanceláří prezidenta republiky.

"Pan prezident po nástupu do úřadu slíbil, že se Pražský hrad více otevře lidem. V dubnu došlo ke zrušení kontrol návštěvníků při vstupu do areálu, sousedskou hostinu tak vnímáme jako další symbolický krok k větší otevřenosti tohoto historicky nesmírně významného místa veřejnosti," uvedla ředitelka Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková.

Dlouhé stoly chce spolek organizovat každý rok v Praze, ale i v jiných městech. Na svém webu zmiňuje místa jako Staroměstské náměstí nebo Nuselský most.