ČTK to sdělili mluvčí nemocnic. Mezi už propuštěnými zraněnými byli také tři cizinci. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) střelec 21. prosince zabil 14 lidí a následně i sebe, dalších 25 lidí zranil.

V Motole zůstávají podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové dvě zraněné ženy. "Jedna byla přeložena z kardiovaskulární kliniky na kliniku rehabilitace a tělovýchovného lékařství, druhá pak z kliniky spondylochirurgie na spinální jednotku, kde taktéž intenzivně rehabilituje," uvedla.

Spinální jednotky pečují o pacienty s poškozením míchy. Podle informací na webu FN Motol pobývají obvykle noví pacienti po operaci a stabilizaci životních funkcí jeden až dva týdny na specializovaném spondylochirurgickém nebo ortopedickém oddělení, následuje osm až 12 týdnů na spinální jednotce a poté přesun na spinální rehabilitační jednotku rehabilitačního ústavu.

Pobyt na spinální jednotce zřejmě podle mluvčího Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) Petra Sulka čeká také pacientku hospitalizovanou v Krči. "Pacientka je stabilizovaná, dýchá už bez plicního ventilátoru a začíná komunikovat," řekl. Do FTN byla přeložená z vinohradské nemocnice, kde podle mluvčí Terezy Romanové jeden další pacient zůstává. Další podrobnosti k jeho či jejímu zdravotnímu stavu nesdělila.

Minulou neděli byl podle mluvčí Marie Heřmánkové propuštěn poslední pacient z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN). Na doléčení podle ní tento cizinec odjel do Nizozemska. Cizinci byli podle dřívějších informací Lidových novin hospitalizováni i v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), podle listu šlo o dva diplomaty ze Spojených arabských emirátů. Nemocnice to nepotvrdila, mluvčí ÚVN Jitka Zinke na dotaz ČTK odpověděla, že žádní pacienti po střelbě na FF UK v nemocnici nezůstávají.

O pacienty bezprostředně po útoku pečovaly také Nemocnice Na Františku a Fakultní nemocnice Bulovka. Na pomoc postiženým a pozůstalým lidé darovali desítky milionů korun. Nejvíc se sešlo na sbírkovém účtu Nadačního fondu Univerzity Karlovy, kam poslali přes 72 milionů korun. Od začátku ledna z nich UK vyplácí první část pomoci rodinám pozůstalých. O víkendu byla ukončena další sbírka na platformě Znesnáze, kde se sešlo přes sedm milionů korun. Finanční sbírky byly vyhlášeny i jednotlivě pro některé postřelené dívky, na jedné z nich je 2,5 milionu korun.