„Byl připraven scénář co nejvíce napodobující, co se stalo. Ve vzdálenosti 100 m byl terč o velikosti lidského torza, okolo něj byly plochy představující okna o patro níže a výše,“ popsal experiment známý herní vývojář Daniel Vávra, který se jej zúčastnil a popsal na Facebooku.

Organizátoři v expertní zprávě popsali, jak došli k vzdálenosti 100 metrů. „Přímo na Náměstí Jana Palacha jsme laserovým dálkoměrem změřili úhel případného vedení střelby a nejkratší a nejdelší vzdálenost pohybu aktivního střelce od rohu budovy, kde se kriminalista s novinářem nacházeli. Z naměřených hodnot vyplynulo, že v levé části balkónu se střelec nacházel ve vzdálenosti 94 m a v pravé části 105 m. Úhel, pod kterým by musel policista střílet, byl 14 stupňů,“ stojí napsáno v závěrečné zprávě.

„Ohlas vyvolalo video, které natočil novinář Jiří Forman. Zachytil jeden konkrétní okamžik z celého zásahu, kdy u budovy Rudolfina stál kriminalista v civilu s krátkou palnou zbraní v ruce a zjevně zvažoval, zda ji použít proti aktivnímu střelci na balkóně pod střechou budovy FF UK,“ sdělil hlavní instruktor společnosti Hard Task Zdeněk Charvát.

„Naším společným cílem bylo na profesionální úrovni kvalifikovaně posoudit reálné možnosti takového zásahu proti ozbrojenému pachateli útoku. Pro uskutečnění tohoto expertního pokusu jsme se rozhodli proto, že ve veřejném prostoru dochází z řad nezúčastněných osob k hodnocení tohoto zásahu, a to mnohdy bez elementární znalosti řady nezbytně důležitých údajů a vstupů,“ dodal Charvát.

Expertního pokusu se zúčastnilo celkem 42 střelců. Deset z nich jsou současní nebo bývalí policisté, zbytek účastníků byli dobrovolníci z řad civilní střelecké veřejnosti. Celková úspěšnost střelců byla pouhá 4 procenta zásahů.

Jedno z cvičení z experimentu:

Cvičení z expertního pokus střelby. | Video: Hard Task

Celkem bylo během pokusu použito 1287 nábojů z krátké palné zbraně. Cíl byl účastníky zasažen 57krát. Z dlouhé palné zbraně bylo vystřeleno 479 nábojů, přičemž cíl si našlo 163 střel.

„Všech 42 účastníků pokusu mělo dohromady nastříleno přes 1,1 milionu nábojů. Jen v letošním roce to dělalo přes 100 tisíc. Celkem 20 zásahů z 57 měli při použití pistole čtyři nejlepší střelci, které střelba, střelecká příprava a výcvik živí anebo se velmi aktivně účastní různých střeleckých soutěží. Celkem 33 střel dopadlo do prostoru simulovaných oken pod balkonem a 11 přestřelilo simulovanou střechu objektu FF UK,“ konstatoval Charvát. 

Video ze zásahu policie na filozofické fakultě:

| Video: Youtube

Střelci podle Vávry nejprve použili 9mm pistoli Glock s pevnými mířidly. „Nejlepší byl policista a zkušební komisař, který i závodí. Ten zasáhl šestkrát. Ti absolutně nejlepší za ním, profesionálové a závodnici v dynamické sportovní střelbě zasáhli čtyřikrát. Mně se to podařilo na první pokus pouze jednou, na druhý a třetí třikrát,“ napsal Vávra s tím, že většina účastníků se z pistole netrefila ani jednou.

V další části experimentu zkoušeli účastníci delší zbraně. Vávra s karabinou CMMG trefil cíl třináctkrát. „V určeném čase ale pouze devětkrát, protože na takovou vzdálenost letí střela cca sekundu, takže jsem sice vystřelil včas, ale střela dopadla až po ukrytí cíle. Kolega se Scorpionem EVO, kterým jsou vyzbrojené některé ozbrojené složky, zasáhl ještě vícekrát,“ přiznal známý herní vývojář.

Podle Vávry by tak běžný ozbrojený civilista, ale i řadový policista měli jen minimální šanci zasáhnout.

„Zkušený střelec, včetně civilních, by měl šanci větší než nulovou a určitě by dokázal zastrašit a bránit mu ve snadné střelbě, i když s obřím rizikem, protože by stál proti mnohem lepší zbrani," shrnul Vávra s tím, že puškou by to šlo mnohem lépe a pořád existuje riziko, že střely ohrozí i někoho jiného než střelce. „Vzhledem k situaci bych se ale do kritiky zasahujících policistů na místě rozhodně nepouštěl,“ uzavřel Vávra.

Podobný závěr učinil i Charvát. „Z pozice opravdu zkušeného střelce s mnoha sty tisíci vystřílenými náboji v kariéře, kdy se více než dvacet let zabývám profesně střelbou, výcvikem, pracuji v oboru zbraní, bych si na místě policisty dovedl představit, že na pachatele střílím pistolí na 100 metrů pod úhlem, avšak byl bych si vědom, že více než 90 % zásahů může padnout mimo. Řadovým policistům, kteří nikdy nestříleli na takovou vzdálenost, za svoji karieru nastříleli z pistole tolik, co já nastřílím za měsíc nebo dva, bych se nikdy neopovažoval mít za zlé, že nestříleli,“ uvedl.

Policisté na sociálních sítích čelí od laické veřejnosti kritice, proč na útočníka nestříleli. Počínání zasahujících policistů i vyšetřovatelů prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Kromě konkrétních doporučení na vybavení hlídek policistů apelovali experti v závěrečné zprávě i na lepší výcvik policejního sboru. „Vybavenost hlídek policie v České republice společně s posílením výcviku střelby by významnou měrou přispělo k vyšší kvalitě výkonu ve službě v okamžiku potřeby řešit krizové situace,“ napsali v dokumentu.