Novinky o střelbě na fakultě v Praze najdete ve speciálu ZDE

Policisté již dříve odložili trestní oznámení jiného stěžovatele, které na Kobzu kvůli jeho vyjádření na facebooku mířilo. "I toto druhé oznámení již bylo uloženo ad acta, stejně jako to první," uvedl nyní k oznámení univerzity Daněk. "Nejedná se o trestný čin. Neexistuje žádný paragraf trestního zákoníku, podle kterého by šlo takové jednání postihnout," vysvětlil postup policistů.

Kobza se na facebooku tázal, co se vlastně na filozofické fakultě učí. "Jaký indoktrinační program nenávisti tam běží? Jakou roli v tom hrají neziskovky?" napsal poslanec ke střelbě, při níž před vánočními svátky zemřelo v budově fakulty 14 lidí a střelec. Toho Kobza nazval "špičkovým produktem inkluzivního progresivistického školství". Příspěvek později odstranil a omluvil se za něj.

Univerzita označila omluvu za nedostatečnou, trestní oznámení na Kobzu podala v polovině ledna. Po odložení prvního trestního oznámení Kobza školu veřejně vyzval, aby záležitost jeho výroku uzavřela, a poukázal na to, že on i jeho rodina čelí kvůli krokům univerzity urážkám.

Od Kobzových výroků se dříve distancovala i SPD, podle České konference rektorů překročily hranice slušnosti i lidskosti. Vedení univerzity poukázalo na to, že omluva přišla po téměř dvou týdnech po zveřejnění příspěvku ve chvíli, kdy se ve veřejném prostoru začalo hovořit o možných trestněprávních důsledcích.