Jsou pravdivé informace, že v den smrtícího útoku na studující i pedagogy byli ve stejné době jako pachatel přítomni v budově i policisté, kteří po něm pátrali, ale hledali o dvě a tři patra níž, než byl on – ve čtvrtém poschodí, kde se na toaletě připravoval na útok – načež je operační středisko odvolalo kvůli zapojení do prohledávání jiného objektu univerzity?

Opravdu si v té chvíli policisté mysleli, že pátrají po muži s úmyslem spáchat sebevraždu, když už středočeská policie věděla o zavražděném otci mladíka i o improvizovaném výbušném systému nastraženém v jejich domě v Hostouni – a v souvislosti s tím byli do centra Prahy vysláni příslušníci zásahové jednotky?

To jsou otázky, které na setkání s novináři bezpochyby zazní. A vzešel během půl roku od masakru na fakultě nějaký podnět ke změně systému informování mezi doktory, když se ukazuje, že ordinace praktického lékaře orazítkovala potvrzení k žádosti o vydání zbrojního průkazu, aniž měla potuchy, že dotyčný vyhledal pomoc kolegů se specializaci na psychiatrii a psychologii? I na tohle téma nejspíš dojde.

Byť policie na sklonku minulého týdne oznámila, že další podrobnosti ke kauze bude moci oznámit až poté, co se informace o takzvaném odložení případu dostane ke všem poškozeným, a do té doby požádala novináře o zdrženlivost, v médiích se už v uplynulých dnech probíraly rozmanité podrobnosti z trestního spisu. Ve čtvrtek své slibované informace nabídne oficiálně policie.

Pietní místo u budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. | Video: Deník/Radek Cihla

Dalším zdrojem nových poznatků k případu se může stát městské státní zastupitelství. To už sice nyní vývoj kolem vyšetřování nekomentuje (za situace, kdy přicházejí stížnosti na odložení případu s žádostmi o pokračování ve vyšetřování, jejichž přezkum bude trvat týdny až měsíce, jsou navíc jeho možnosti vyjádření omezené), avšak zástupci médií podali Městskému státnímu zastupitelství v Praze žádosti o poskytnutí anonymizovaného usnesení policejního orgánu o odložení věci.

Ve středu to potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala. „Bude-li požadovaná informace poskytnuta, bude uveřejněna na infodesce městského státního zastupitelství,“ konstatoval. Potvrzuje, že dokument, byť částečně začerněný, by v takovém případě byl dostupný všem zájemcům z řad veřejnosti.