Po fázi příprav už skutečně začalo postupné stěhování z prostor ve Vršovické ulici, z komplexu téměř naproti bývalému Koh-i-nooru, do pronajatých prostor v oblasti Vinice. Na adresu Vinohradská 3218/169; vlastně jen kousek od strašnické vozovny. Za radnici to Deníku potvrdil vedoucí tiskového oddělení Ján Tropp.

Na dva dny mimo provoz

„Vzhledem k logistické náročnosti přesunu budou stěhované odbory vždy uzavřeny po dobu dvou dnů. První den je věnován stěhování do nových kanceláří, druhý den vybalování a přípravě. To znamená, že pokud se odbor stěhuje ze stávající radnice například v pondělí 18. září, na nové radnici bude odbor v chodu ve středu 20. září,” vysvětluje Tropp.

Právě toto pondělí se do prostor ve Vinohradské ulici začal stěhovat odbor majetkoprávní, pod který spadá pět oddělení (prodeje nemovitého majetku a privatizace, přípravy a realizace oprav a investic, přípravy veřejných zakázek, výkonu vlastnických práv i oddělení právní a kontroly výstupů). „Nově bude tedy odbor v radnici na Vinohradské v chodu od 20. září,“ konstatoval Tropp. Podotkl, že již od středy 13. září je na nové adrese k nalezení odbor hlavního architekta, pod který spadají dvě oddělení (architektonické a urbanistické koncepce i technické podpory a analýz).

Tropp v úterý 19. září Deníku sdělil, že aktuální informace týkající se stěhování včetně termínů nabízí web městské části s adresou praha10.cz. „Přímo na ‚home page‘,“ uvedl, že nic není třeba složitě hledat. I tyto údaje na sebe poutají pozornost žlutou barvou. Podrobnosti kolem stěhování včetně údajů o rozložení pracovišť v nové budově pak zájemci najdou na webu stehujemedesitku.cz.

Vinice? Prostory „jako víno“!

O tom, že dosavadní radniční komplex ve Vršovicích je v katastrofálním stavu, se hovoří dlouhodobě. A nejen pro tamní pracovníky, ale ani pro návštěvníky budov není tajemstvím, že občas něco pukne, povolí, odloupne se, odpadne, případně nejde zavřít – či se naopak z bezpečnostních důvodů nesmí otevírat. Viditelné je to na první pohled: celý komplex obklopují stavební zábrany. I když se nestaví, mají chránit kolemjdoucí, aby na ně něco nespadlo.

Problémem je, že věc nevyřeší běžná údržba, ale nestačily by ani opravy poněkud rozsáhlejší. Opravit by snad šlo okna, horší by to už bylo s obvodovým pláštěm – avšak nevyhovující stav je potvrzen i v případě částí nosných konstrukcí. Další osud budov ve Vršovické ulici tak bude potřebovat zásadní rozhodnutí.Dosavadní nikdy nekončící opravy, vedoucí však jen k tomu, aby budovy mohly zůstat funkční, prakticky znamenaly sypání peněz do černé díry. To ostatně starosta městské části Martin Valovič (ODS), jenž je sám mužem s titulem inženýra architekta, potvrdil už v květnu: „Rozhodli jsme se, že utápět další peníze nesmyslně do staré budovy je špatně.“

close Starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS). info Zdroj: Deník/Eliška Stodolová zoom_in Starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

Tehdy vedení města záměr přestěhovat radnici definitivně potvrdilo a nechalo spustit inventarizaci majetku i přípravy předcházející vlastnímu přesunu: především šlo o práce s archivy. Ve druhé polovině srpna začalo vlastní stěhování. V prostorách na Vinici pronajatých od soukromé společnosti najde úřad lepší, nově vybudované a moderní zázemí.

Firma představuje jako hlavní výhody podzemní garáže s dostatkem parkovacích míst (a to vedle nájemců i pro návštěvníky), dobrou dostupnost nejenom autem, ale i městskou hromadnou dopravou – zastávka tramvají je v sousedství, lze i dojít pěšky od stanice metra Strašnická, kde také staví navazující autobusové spoje. Připomíná i kavárnu, restauraci a supermarket přímo v komplexu. Plus v okolí nejen řadu restaurací a obchodů, ale rovněž park. Z pohledu městské části jsou důležité zasedací místnost – a také dostatečné prostory pro archiv.

Co dál? To se teprve ukáže

Jak dlouho úřad městské části na nové adrese zůstane, není nyní jasné. Dlouhodobě, během už roky trvajících diskusí kolem stavu nynější radnice, se počítalo s tím, že uvolněné prostory ve Vršovicích projdou zásadní rekonstrukcí. Nyní však budoucnost tak jednoznačná není. Skokový nárůst cen stavebních prací i materiálů společně s inflací přinesl nejistotu: co bude dál, se teprve ukáže. Současné odhady hovoří o tom, že v nynějších cenách by se náklady na rekonstrukci mohly téměř blížit dvěma miliardám korun.

Původně se očekávalo, že ve Strašnicích by úřad měl působit čtyři roky – s možností prodloužení pronájmu na sedm let. S tím, že nájemní vztah je v uzavřené smlouvě vyřešen pružně – tak, aby se městská část mohla z nájmu bezproblémově vyvázat, až se jí podaří definitivně vyřešit sídlo radnice.