Staroměstské náměstí v odpoledních hodinách začalo opět žít hokejovým životem. I přes nepřízeň počasí se na něm sešly tisíce fanoušků z různých koutů země, aby přivítaly naše české hokejisty, kteří v neděli v napínavém finálovém zápase zdolali Švýcarsko a vyhráli tak mistrovství světa v ledním hokeji 2024.

close Čeští hokejisté oslavili mistrovský titul na Staroměstském náměstí info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Čeští hokejisté oslavili mistrovský titul na Staroměstském náměstí

Pro ty, kteří dorazili na Staromák dříve, si připravila Praha doprovodný program. Na velkoplošné obrazovce, na které předešlý den sledovaly tisíce lidí napínavý zápas o zlato, mohli fanoušci sledovat také sestřihy nejlepších momentů, komentátorských hlášek a přeřeků a dalších vtipných momentů z archivu České televize. Nechyběl ani hudební doprovod.

Po 17. hodině byli hokejisté vidět na střeše autobusu. A všichni se jich již nemohli dočkat. O pár minut déle konečně naši mistři dorazili na podium na Staromáku, kde je přivítal i primátor Prahy Bohuslav Svoboda, aby oslavili titul se svými věrnými fanoušky a celé náměstí začalo jásat.

Moderátor Libor Bouček následně každého ze zlatých hráčů postupně představil. Největší křik davu přišel, když na podium vystoupil hrdina českého týmu a střelec vítězného gólu David Pastrňák.

Čeští hokejisté na Staroměstském náměstí | Video: Deník/Radek Cihla

Atmosféra na náměstí byla fantastická. Všichni se dobře bavili, většina přišla tématicky s dresem nebo šálou. Deník vyzpovídal i některé fanoušky. „Přijeli jsme oslavit titul, a pak jedem zpět vlakem domu," řekl devatenáctiletý Matyáš, který studuje nástavbu na kolínské stavební průmyslovce," řekla skupinka kluků z Kolína.

„Našel jsem dvaceti korunu a řekl jsem si že vyhrajou dva nula, přesně jako dvojka a nula na dvacetikoruně. A vyšlo to," řekl šestnáctiletý fanoušek.

close Skupinka fanoušků z Kolína. info Zdroj: Deník/Alena Hedvíková zoom_in Skupinka fanoušků z Kolína.

Na celou akci dohlíželi zdravotníci, hasiči a početné týmy policistů - speciální pořádková jednotka, pohotovostní motorizovaná jednotka, městští strážníci, kriminalisté a antikonfliktní tým.

Staroměstské náměstí se stalo již v minulosti tradičním místem pro přivítání a oslavy s hokejisty po jejich bojích na mistrovství světa. Jedna z nejslavnějších oslav zde propukla v roce 1998, kdy fanoušci na náměstí přivítali vítězný hokejový tým z Nagana.

Češi dosáhli letos na zlato po dlouhých čtrnácti letech, naposledy vyhráli v roce 2010 v Kolíně na Rýnem, kdy porazili Rusko 2:1, i tehdy je vítali fanoušci na Staroměstském náměstí. Podařit se ale vyhrát zlato "doma" je pro celou zemi splněným snem. Naposledy se to českým hokejistům podařilo v roce 1985.