Podle vedoucí advokacie české pobočky AI Ireny Hůlové symbolizují páry bot jen zlomek životů, které byly kvůli této válce ztraceny. Po vystavení na Staroměstském náměstí poputují boty do Chersonské oblasti.

Součástí inscenace byla kromě bot i rozbořená stěna, na kterou během úvodních projevů nasprejovala Chala červenou barvou nápis "Russia, stop the killing" (Rusko, zastav zabíjení). Stěnu plánují organizátoři akce vystavit i na dalších místech v Praze.

"Amnesty International usiluje o to, aby zvěrstva vůči civilistům byla vyšetřena a jejich pachatelé byli hnáni k odpovědnosti. Považujeme za nutné, aby byl zřízen mezinárodní tribunál, který všechny válečné zločiny a zvěrstva spáchaná Ruskem na Ukrajině začne urychleně prošetřovat," sdělila Hůlová.

Podle hnutí shromažďuje Amnesty Crisis Evidence Lab důkazy pro vyšetření válečných zločinů spáchaných Rusy. Hnutí poukazuje na informace, že ruská armáda bojuje se zakázanými zbraněmi, například kazetovou municí. AI zároveň informuje, že Rusové znemožňují evakuaci civilistů i dodávky humanitární pomoci.

"Když se přiváží chléb nebo voda, lidé se začnou shromažďovat kolem náklaďáku a oni začnou ostřelovat. Dokud lidé stojí ve frontách na chleba, zasahují je granáty," řekl vyšetřovatelům Amnesty ukrajinský občan Oleksandr.

Pro zřízení speciálního válečného tribunálu, který by soudil ruské zločiny na Ukrajině, se začátkem února vyslovil polský prezident Andrzej Duda a německý nejvyšší státní zástupce Peter Frank. Po vzniku takové instituce již dříve volali europoslanci či zástupci evropských zemí včetně Česka.

V pátek 24. února uplyne rok od začátku ruské invaze na Ukrajině. Ruská armáda zahájila letecký i pozemní útok v ranních hodinách ve čtvrtek 24. února 2022. Organizace spojených národů k 6. únoru potvrdila smrt 7155 civilistů, včetně 438 dětí. Zároveň upozornila, že mrtvých a zraněných je pravděpodobně mnohem více. Uváděná čísla zahrnují pouze zdokumentované a potvrzené oběti války.

Ruská agrese vyvolala obrovskou vlnu solidarity v České republice i v zahraničí.

Amnesty International je nezávislé, apolitické, lidskoprávní hnutí, které sleduje případy porušování lidských práv a svobod. Smyslem hnutí je mimo jiné zastávat se politických vězňů či organizovat akce proti bezpráví. Hnutí uvedlo, že svou činností dopomohlo k propuštění více než 50.000 politických vězňů a nespravedlivě vězněných, patří mezi ně i Václav Havel.