Melanomy jsou vůbec nejčastějšími druhy rakoviny a počet pacientů s tímto onemocněním roste. Za dvacet let se podle Národního onkologického registru zdvojnásobil. Díky včasnému odhalení a lepší léčbě ale pacientů umírá téměř stejně. Významným rizikovým faktorem pro vznik nádorů je spálení sluncem, zejména v dětském věku. Nezanedbatelný vliv má také takzvaný fototyp kůže. Nejvíce ohrožení jsou modroocí blonďáci se světlou kůží.

| Video: Youtube

Stan bude na náměstí stát po dobu dvou dnů a to v pondělí 22. a v úterý 23. dubna. Akce začala v 10:00 a na otevření čekalo ve frontě asi 400 lidí. Jedná se již o 18. ročník této akce. Během předešlých ročníků navštívilo Stan proti melanomu téměř 58 tisíc lidí a povedlo se odhalit 784 melanomů.

Kampaň si slibuje rozšíření většího povědomí a prevence o kožních nádorech a kožních znaménkách. A kdo by měl podle organizátorů stan navštívit? Především lidé se světlou kůží a přítomností pih s měnícím se pigmentovým znamémkem, s větším množstvím mateřských znamének nebo ti, v jejichž rodině se melanom již vyskytl.

Na místě zájemce čeká bezplatné vyšetřování pigmentových znaménektým od specialistů z Dermatovenerologické kliniky na Královských Vinohradech a FN Ostrava, dále speciální analýza digitálním dermatoskopem a výsledek vyšetření se dozvíte ihned.

V loňském roce se kampaň uskutečnila v Praze, Brně a v Ostravě. Dohromady 14 ambulancí navštívilo 3 655 osob a bylo diagnostikování 103 zhoubných nádorů, z toho 29 melanomů.