V městské radě bude mít STAN dva zástupce. Návrh koaliční smlouvy dokončili představitelé stran minulý týden. Schválily jej již všechny strany Spolu a nyní o něm hlasují v krajském referendu Piráti, kteří by výsledek měli oznámit v sobotu. Smlouvu plánují politici podepsat před jednáním zastupitelů 16. února, kde chtějí zvolit nové vedení metropole v čele s primátorem Bohuslavou Svobodou (ODS).

"Návrh koaliční smlouvy byl přijat jednomyslně, když se pro něj vyjádřilo všech 31 členů výboru. Ze strany STAN tak v současné době nic nebrání podpisu smlouvy," řekla Neumannová.

V jedenáctičlenné městské radě budou mít starostové a nezávislí dvě pozice. Ve stejné funkci jako dosud zůstane dosavadní náměstek primátora pro územní plánování Petr Hlaváček. K němu se přidá zastupitel a předseda pražského STAN Antonín Klecanda, který se stane radním pro školství a sport.

Ve vznikající koalici bude mít v radě pět členů Spolu, když ODS bude mít tři zástupce včetně primátora a TOP 09 dva, zatímco KDU-ČSL obsadí namísto pozic v radě dvě předsednická místa v magistrátních výborech. Piráti budou mít čtyři radní. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. Koaliční smlouva nezahrnuje hlas zastupitelky Hany Kordové Marvanové zvolené za Spolu.

Jednání o koalici v Praze na vládním půdorysu Spolu, Pirátů a STAN trvají od loňských zářijových voleb, postupně se z různých důvodů komplikovala. Situaci v polovině ledna odblokovala nabídka Spolu, aby Piráti a STAN měli dohromady většinu v radě, a následně vystoupení Pirátů z aliance, kterou dříve založili s Prahou Sobě.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD.