Zatímco na Ovocném trhu před Karolinem, kde sídlí rektorát univerzity, se studenti i další dobrovolníci pustili do odklízení svíček v pátek 5. ledna, u budovy na náměstí Jana Palacha pietní místo zatím zůstane.

Dobrovolníci sbírají a následně i ukládají svíčky a květiny z pietního místa před budovou Karolina.
Studenti uklidili svíčky z pietního místa u Karolina, vznikne z nich památka

I ze zdejších svíček však má později vzniknout umělecké dílo představující trvalou památku. Nejméně jedno z nich by podle slov děkanky filozofické fakulty Evy Lehečkové mělo být umístěno přímo v budově na Palachově náměstí nebo v její blízkosti. Fakulta také hledá umělce, kteří tyto objekty vytvoří. Možná se na tom bude podílet i Vysoká škola uměleckoprůmyslová: UMPRUM sídlící v sousedství budovy, kde se střílelo.

Dvě a čtvrt tuny ve 115 kvádrech

Jak lze v podobných případech postupovat, ukazuje právě nakládání se svíčkami z pietních míst shromážděných po Havlově smrti v prosinci 2011. Z nich vznikla plastika ve tvaru rozevřeného srdce: dílo nazvané Srdce pro Václava Havla. Jako spontánní aktivitu ji v roce 2012 vytvořili Lukáš Gavlovský, od něhož vzešel prvotní nápad, a Roman Švejda poté, co se postupně podařilo shromáždit na pět tun materiálu. Velké množství pocházelo z pietního místa na Václavském náměstí.

Vzpomínkový průvod na prezidenta Václava Havla Srdce na Hrad 2023.
Srdce na Hrad. V Praze se konal vzpomínkový pochod za Václava Havla

Přebrání ukázalo, že se jedná o 2,7 tuny vytříděného odpadu a zhruba 2,3 tuny „vosku“. Přetavení do podoby výsledného artefaktu, které vznikal v pražském kulturním centru Trafačka, bylo poměrně náročnou operací. A vzhledem k vytváření po vrstvách vlastně i pomalejší, než by jeden předpokládal.

Mohutné dílo dosahující dvoumetrové výšky je složené ze 115 zhruba 20kilogramových „cihel“, aby bylo umožněno jeho stěhování. S vystavováním na různých místech se také původně počítalo. Poprvé bylo srdce pro Havla představeno v Praze na piazettě Národního divadla, kde strávilo dva měsíce. Poté se vydalo na turné po různých místech republiky: navštívilo dokonce i Brno, Uherský Ostroh či Zlín. Stěhování mu však neprospělo: utrpělo viditelnou újmu (a už v létě 2012 také skulpturu poznamenalo tropické vedro).

Po restaurování spojeném s opravami poškození padlo v roce 2014 rozhodnutí: dílo bude natrvalo umístěno v chladném sklepení zámku v Litomyšli. S tím, že nebude putovat srdce za diváky, ale lidé se tam budou vydávat za srdcem; jako na poutní místo.

Nekonečný odraz v zrcadlech

V roce 2018 dokonce přišlo doplnění v rámci oslav oslav stého výroční vzniku samostatného československého státu. Autoři, tehdy spolupracující s architektem Josefem Pleskotem (jenž ve sklepení uspořádal expozici se sochami Olbrama Zoubka), v okolí díla instalovali množství zrcátek naposílaných v rámci tehdejšího projektu lidmi z celé republiky i ze zahraničí, aby se v nich Havlovo srdce odráželo „donekonečna“. Od loňského února možnost zhlédnout plastiku z pietních svíček omezila rekonstrukce litoměřického sklepení.

Popularitu, jíž se projekt Srdce pro Václava Havla těší, dokládají mimo jiné vlastní webové stránky, samostatné heslo v rámci internetové encyklopedie Wikipedia či třeba prezentace na facebooku.