„Ještě před šesti lety měla Základní škola Meteorologická natolik špatnou pověst, že se jí rodiče snažili spíše vyhnout a umístit své děti jinam. To se však změnilo, když se Jaroslav Kulik stal v roce 2017 novým ředitelem. Věnoval škole veškerý svůj čas a vytvořil kolem sebe kolektiv schopných učitelů,“ tvrdí Ivan Osvald, který má na ZŠ Meteorologické dceru.

Podle autorek petice Jaroslavy Hněvkovské, Jitky Lörinczové a Jany Svatoňkové škola za doby působení ředitele získala finanční granty na rozvoj učeben, pomůcek a mimovýukových aktivit. Navýšila počet psychologů na dva, ředitel se ujal vedení řady sportovních kroužků, žáci dostali možnost výjezdů do zahraničí a další výhody, které jim nyní pomáhají ve studiu.

Radnice je s vedením školy nespokojená

Současnému řediteli Kulikovi ale končí šestileté funkční období a radnice na jeho místo vyhlásila konkurzní řízení, ve kterém zvítězil učitel hudební výchovy Alexandros Charalambidis. Místostarostka pro školství Kateřina Turnová (Patrioti Libuše a Písnice) uvedla, že městská část má jako zřizovatel plné právo vypsat konkurzní řízení.

„Petentky vůbec nehodnotí vzdělávací proces. Na škole dochází k velkému počtu odvolaných hodin, k množství suplovaných hodin asistenty. Sportovní areál školy je naprosto v dezolátním stavu,“ sdělila Turnová a připomněla, že na škole proběhlo i šetření České školní inspekce na základě podnětu jednoho z učitelů.

Ředitele Kulika informace o těchto důvodech zaskočila. „Popravdě jsem v šoku, protože je to poprvé, co slyším tento důvod. Výsledek šetření České školní inspekce byl zveřejněný až v polovině ledna, ale konkurz byl vypsaný ještě před ním,“ řekl Kulik a podotkl, že s požadavkem na jeho výměnu podle něj souvisí změna vedení městské části po loňských volbách.

„Peníze jsme dostávali pravidelně od zřizovatele a starali se o sportoviště, ale zároveň i o budovu. Jako nový zřizovatel na to mají jinou optiku, ale se zřizovatelem, který tam byl dvanáct let předtím, jsme vycházeli velice dobře,“ doplnil.

Rozhodnutí respektuje, ale ve škole, která bude nyní vedena podle jiné vize, nezůstane. Plánuje prý u funkce ředitele zůstat, akorát na jiné instituci. Škola podle něj v současné době hledá dvacet učitelských míst po pedagozích, kteří chtějí školu opustit.

Petici podepsaly i některé z dětí

Jak upozorňují signatářky, petici, aby MČ znovu zvolila ředitele Kulika, již podepsalo - fyzicky nebo online - přes tři sta rodičů a žáků. MČ ale tvrdí, že jsou podpisy sporné.

„Na petici byly elektronické podpisy rodičů, kteří uvedli své bydliště Německo, Finsko, Hradec Králové nebo Klášterec nad Ohří. Další jsou podpisy žáků, jedné 1. třídy a jedné 7. třídy. Petiční zákon ale jasně říká, kdo petici může podepsat. Hovoří se o tom, že by každý měl rozumět textu, který podepisuje. Jako dlouholetý kantor vím, že žák v 1. třídě v tomto období není schopen tomuto složitému textu rozumět,“ uvedla Turnová.

Podle manželky ředitele Kulika, která také působí v pedagogickém sboru, vznikly dvě oddělené petice. Jedna s dospělými podpisy a jedna s dětskými, kterou iniciovali žáci páté třídy. Argument je tedy podle ní úsměvný.

Starostka Lucie Jungwiertová (KDU-ČSL) okomentovala, že městská část petici zvažovala, proběhlo osobní setkání s petičním výborem i mimořádné jednání zastupitelstva. Vedení podle ní zvážilo i názory dalších rodičů a pedagogů, kteří se současným ředitelem spokojeni nejsou.

Rozhodující nakonec bylo doporučení konkurzní komise, podle které vyhrál a již byl jmenován právě Charalambidis. Ani komise ale nebyla jednomyslná. Čtyři hlasy byly pro stávajícího ředitele Kulika, čtyři hlasy pro nového ředitele Charalambidise. Proto rozhodl předseda komise. Nový ředitel do funkce nastoupí v červenci.