Šestnáctiletý student Jan Boháč založil petici, jejíž signatáři si nepřejí, aby ve stanici metra Anděl v Praze byly komunistické prvky, či prvky podporující otevřeně Sovětský svaz.

Řeč je o megalomanském nápisu Praha – Moskva a tabulce hlásající československé/sovětské přátelství. Petice pár dní po medializaci příběhu získala více jak dva tisíce podpisů, které stále přibývají.

Autor petice Za odstranění komunistické výzdoby ve stanici metra Anděl v Praze Jan Boháč vysvětluje, proč by měl být odstraněn nápis Praha - Moskva | Video: Deník/Eliška Stodolová

Dopravní podnik vypíše výtvarnou soutěž

Pražský magistrát dříve uvedl, že se jedná o historickou součást daného prostoru, tedy i součást architektury a umění stanice, a Dopravní podnik (DPP) nešel cestou cancel culture. Pražský dopravní podnik ale nyní změnu dle svého vyjádření zvažuje.

„Téma nápisu Moskva – Praha ve vestibulu Na Knížecí stanice Anděl, resp. jak s ním do budoucna nakládat, bylo předmětem řady jednání mezi MHMP, DPP, Galerií HMP. Výsledkem těchto jednání je shoda všech stran na vypsání výtvarné soutěže, která ploše s reliéfem určí novou podobu místo přímočarého sundání nápisu,“ uvedla pro Deník mluvčí DPP Aneta Řehková s tím, že prosté odstranění nápisu může být vnímáno jako snaha mazat vlastní historii. Dalším krokem by podle ní mělo být určení, kdo tuto soutěž zrealizuje, a kdo ji bude financovat, což je v současnosti předmětem jednání.

Dopravní podnik také připravil vysvětlující text určený k osazeni v blízkosti nápisu, který popisuje kontext jeho vzniku včetně komentáře o záměru realizovat soutěž a následné změny. „Instalaci finální verze nápisu provedeme v koordinaci s MHMP,“ dodala Řehková. Nastiňující časový harmonogram ale DPP zatím neupřesnil.

Názorový střet mezi obyvateli

Krátce po uveřejnění článku se strhla na sociálních sítích smršť. Ta obyvatele dělí na dva tábory, kdy jeden je pro odstranění nápisu a druhý ho chce ponechat.

Komunistické prvky v pražské stanici metra Anděl zůstávají i 35 let po převratu. | Video: Deník/Eliška Stodolová

„Petici za odstranění jsem podepsala, protože jsem spíše pro to, aby nápis zmizel. Sama bych šla ale jinou cestou. K megalomanskému nápisu Praha – Moskva bych doplnila stejně tak velký nápis, který by naši historii vysvětloval,“ popsala Deníku jedna z oslovených obyvatelek Prahy. Kroky Dopravního podniku proto vítá.

V reakci na petici Jana Boháče, která požaduje odstranění komunistických prvků, vznikla o víkendu petice, která požaduje pravý opak.

"Tato petice vznikla jako reakce na petici, která požaduje odstranění původních plastik, reliéfů a nápisů z pražské stanice metra Anděl. Tyto plastiky, reliéfy a nápisy odkazují na dobu, ve které byla stanice budována," uvádí autor Lukáš Bařtipán. V textu se poté odkazuje na to, že vše má svou historii, kterou vymazat nelze.