Nikdo totiž předem neví, jaký nápad jednotliví soutěžící představí – a co vlastně jejich výtvor bude dělat. Také hodnocení nemá na rozdíl od jiných robotických disciplín striktně daná pravidla; záleží na úsudku porotců. Ti tak zvažují, kdo postavil zařízení technicky nejzajímavější, nejužitečnější – nebo třeba nejlegračnější.
Robot z krabice od bot
V rámci Robotického dne, který hostilo Kongresové centrum Praha, se dostalo uznání všem konstrukcím. Nicméně ocenění se dočkaly hra s auty z brněnského domu dětí a mládeže, inteligentní šachovnicová deska ChessSence schopná kontrolovat provedené tahy, upozorňovat na chyby (nebo třeba napovídat nováčkům, kam mohou figurku postavit), kterou zkonstruoval autor z Gymnázia v Poličce – a právě věc, kterou postavil Otto.
Ta je sice technicky skromnější, ale ředitel soutěže David Obdržálek z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy oceňuje, co se žákovi z prvního stupně základní školy podařilo zcela samostatně vymyslet – a také vyrobit s minimem prostředků.
„Svého robota, který jezdí, bliká, mává rukama a opakuje zvuky, které nahrál, postavil s využitím nabarvené krabice od bot, ruliček od toaletního papíru a dílů z několika stavebnic,“ připomněl Obdržálek. „Na to, že je mu devět let a všechno sám připravil – klobouk dolů,“ chválí.
Otto, v rámci soutěže figurující jako „tým OT“, připomíná, že robot, jenž vedle pohybů „zopakuje, co řekneš, ale jenom šeptem, a navrch zazpívá“, vlastně vzešel ze školního projektu pro třetí třídu základní školy.
„Oběhy má ze stavebnice Boffin, kterou mi máma koupila, oči svítí díky měděné pásce, ruce se točí na vrtulkách – a jezdí na dálkové ovládání na motůrku pro vláčky z lega,“ prozrazuje tvůrce tajemství konstrukce. I s upřesněním, že ty motůrky s kolečky jsou vlastně dva: „Jeden OTa neunesl; musel jsem dodat ještě další.“ Jméno OT dal robotovi po sobě.
Různá řešení pro stejný úkol
Ostatní robotické výtvory, které soutěží v jiných kategoriích, jsou konstruovány pro konkrétní disciplíny. Nejvíce zařízení, 38, přivezli účastníci pro klání Mini Sumo, kdy jde o to vytlačit protivníka z ringu. Druhou nejpočetnější kategorií byla soutěž Line Follower: úkolem je co nejrychleji sledovat černou čáru (avšak s tím, že dráha může být přerušená, rozdvojená nebo zatarasená překážkou). Týmy ale soutěží třeba i ve sbírání puků, plechovek – nebo v práci „silničních asistentů“, v hledání medvěda či v uklízení hraček.

Není to samoúčelné hraní, vysvětlil Obdržálek Deníku. Tvůrci si takto zábavnou formou osvojují základní principy, které jsou stejné i v průmyslových aplikacích – byť tam jde o zařízení větší se silnějšími motory či senzory o jiné citlivosti. „Na soutěži se pak potkají s jinými týmy, které řeší stejné problémy – ale přistupují k tomu jiným způsobem. Mohou se tak vzájemně inspirovat i poučit.
Věk většinou nehraje roli
Robotický den, který pražský matfyz pořádá společně se Spolkem Robonika, dospěl již do 18. ročníku. Mohl být ale jubilejní. „Kvůli chřipce z Číny jsme museli dva roky vynechat,“ konstatoval Obdržálek. S tím, že loni se podařilo navázat – a letos se přihlásilo víc účastníků než loni. V rámci 70 týmů jich dorazilo 260; dohromady přivezli 140 robotů.
Zdaleka přitom nejde jen o soutěžící z Prahy a okolí. Silné zastoupení měly třeba Brno nebo Olomouc. Nechyběly ani týmy ze zahraničí: nejen například od sousedů z Polska, ale dokonce až z Turecka nebo z Kypru. Právě kyperská výprava byla hodně slyšet při vyhlašování výsledků – a také vidět na stupních vítězů.
„Jejich zástupci jsou hodně dobří,“ potvrdil Obdržálek. S tím, že je to pochopitelné: po vzoru našich soutěží pořádají národní kolo – a do Prahy přijeli jeho vítězové. U nás je soutěž otevřena pro všechny; zapojují se kroužky, kluby i jednotlivci.
Další ročník bude vyhlášen na webu robotickyden.cz. A nezáleží ani na věku, klání je otevřeno všem. „Měli jsme soutěžící ve věku od pěti let do více než šedesáti; jen některé soutěže pořádáme s omezením pro žáky základních a středních škol,“ konstatoval ředitel soutěže. Připomíná, že v tomto klání nevadí, když spolu startují soutěžící různého věku: „Často se stává, že mladí ty starší převálcují.“
Soutěže amatérských robotů jsou různé, a to s podobným zaměřením. Robotický den se hlásí k tomu, že je u nás největší.