Už ve čtvrtek 14. září se bude konat řádné i mimořádné jednání pražského zastupitelstva. Jedním z hlavních témat bude možné odvolání Jiřího Pospíšila z funkce, které iniciuje Praha Sobě. Důvodem je článek Deníku N, podle kterého Pospíšil zorganizoval schůzku zástupců hnutí STAN a TOP 09, kde se setkali bývalý Pospíšilův asistent Jiří Fremr s jedním z hlavních obviněných v kauze Dozimetr Michalem Redlem.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) svolal mimořádné zastupitelstvo na popud opozičního klubu ANO. „Na zastupitelstvo jdeme s tím, že chceme vysvětlení role Jiřího Pospíšila a lidí kolem něj, stejně jako nás zajímá, jestli finanční prostředky, které dostávala TOP 09 a STAN a používali je v kampaních, skutečně, jak vyplývá z článků a z toho šetření, mají spojitost s Dozimetrem. Za mě budeme navrhovat usnesení, aby Jiří Pospíšil převzal politickou odpovědnost,“ uvedl předseda zastupitelského klubu ANO Patrik Nacher.

Ve svolání mimořádného zastupitelstva klub ANO zástupci Prahy Sobě ale nepodpořili. Podle Nachera měli na připojení podpisů pět dní a neudělali to. „Nevím, co je za tím. Jestli jim jde o tu věc, nebo o něco jiného ve vztahu k Jiřímu Pospíšilovi. My v tomto duchu budeme chtít konzistentně vést mimořádné jednání. Budeme se ptát. Upřímně nevím, kdo nás v tom podpoří. Je to principiální věc, a proto mě zajímá, jak se k tomu postaví ostatní subjekty. Pokud to ostatní nepodpoří, nechť vysvětlí proč,“ uvedl Nacher.

Praha Sobě volá po rezignaci

Lídr Prahy Sobě Jan Čižinský jde na jednání s jasným záměrem. „Naším cílem je odvolání Jiřího Pospíšila a je jedno, zda to bude na řádném či mimořádném jednání zastupitelstva. Proto jsme vyzvali k jednání Piráty a STAN, abychom měli pro odvolání Jiřího Pospíšila i jejich hlasy,“ uvedl Čižinský s tím, že Piráti politickou odpovědnost za svého koaličního partnera alibisticky hází na SPOLU. „STAN, jehož politiky smetl Dozimetr zdaleka nejvíce, na naši výzvu k setkání a k definitivnímu odstřihnutí se od této kauzy nereagoval,“ dodal.

Piráti dříve uvedli, že politickou odpovědnost nese především koalice SPOLU. Jak dříve upřesnil předseda pirátského klubu Daniel Mazur, pokud bude Pospíšil v kauze obviněn, očekává jeho okamžitou rezignaci z funkce pražského náměstka pro kulturu. K obvinění zatím nedošlo.

Pospíšil vinu odmítá

Koaliční hnutí STAN podle svého pražského lídra, náměstka primátora Petra Hlaváčka, chce o situaci diskutovat v rámci koalice.

Pospíšil již dříve sdělil, že jakékoliv spojení s kauzou Dozimetr odmítá a rezignovat nehodlá. „Jsem přesvědčen, že politická kultura spočívá především v transparentnosti. Přesně z tohoto důvodu jsem podpořil svolání mimořádného zastupitelstva. Opětovné snažení Prahy sobě diskreditovat mou osobu a nepřímo i současné vedení města nepovažuji za férový politický boj. Nebudu podléhat lživým útokům politiků z Prahy sobě, za jejichž vládnutí a v gesci jejichž náměstka, kauza Dozimetr propukla,“ napsal v září na sociálních sítích.

V kauze Dozimetr policie loni obvinila mimo jiné tehdejšího náměstka pražského primátora a starostu Lysolají Petra Hlubučka (dříve STAN), bývalého finančního ředitele dopravního podniku Mateje Augustína nebo podnikatele Michala Redla. Skupina obviněných podle policie systematicky obsadila klíčové pozice v podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat úplatky.