Pospíšil řekl, že k rezignaci nevidí důvod. Zdůraznil, že jako obviněný ani jako podezřelý v kauze nefiguruje stejně jako jeho někdejší poradce Fremr. S tím Pospíšil ukončil po vypuknutí kauzy spolupráci. Schůzka, na kterou se Deník N v článku odkazuje, se měla týkat spolupráce hnutí STAN a TOP 09 po komunálních volbách v roce 2018. Redl na ní tehdy podle Pospíšila doprovázel zástupce hnutí STAN.

V kauze Dozimetr čelí obvinění několik lidí, kteří podle policie organizovali korupci v pražském dopravním podniku. Článek Deníku N vychází z informací z neveřejného policejního spisu. Podle lídra Prahy Sobě Jana Čižinského z něj ale vyplývá, že právě na schůzku v Itálii a setkání Fremra s Redlem navázala pravidelná setkávání údajné zločinecké skupiny v bytě v centru Prahy.

"To odhalení Deníku N spočívá v tom, že Jiří Pospíšil tu klíčovou schůzku v Itálii sám organizoval. A za nás je naprosto neudržitelné aby takový člověk reprezentoval Prahu jako náměstek nebo Českou republiku jako europoslanec," řekl Čižinský.

Pospíšil Čižinského vyzval, aby ustal s absurdními politickými výpady a výroky, kterými znevažuje právní systém. Odmítl také informaci, že byl vlastníkem či uživatelem šifrovaného telefonu. "To už není ani dezinformace, ale prachsprostá lež. Ta má jediný cíl diskreditovat mou osobu stejně tak, jak se o to snaží hnutí Praha Sobě," uvedl v prohlášení. Dodal, že se bude bránit právní cestou. Je podle něj zcela evidentní, že se žádného nezákonného jednání, které nyní naznačuje Praha Sobě, nedopustil, jinak by byly tyto informace ve spise a policie by podle toho konala.

K odstoupení Pospíšila nevidí důvod ani předseda klubu pražské koalice Spolu Tomáš Portlík (ODS). Řekl, že článek nepřinesl žádné nové informace, které by nebyly voličům známé již před volbami a kvůli kterým by měl Pospíšil rezignovat.

Praha Sobě Pospíšila vyzvala, aby rezignoval na všechny politické funkce, jinak má v plánu podniknout další kroky. "Pokud pan Pospíšil nerezignuje, tak svoláme mimořádné zastupitelstvo a současně se obrátíme taky na Evropský parlament, protože se domnívám, že tam jsou subjekty, které skutečně nechtějí mít ve svých řadách takového člověka. Tu lhůtu jsme panu Pospíšilovi dali do konce zítřka (středy)," dodal Čižinský.

ANO: Nechceme kauzou kontaminovat řádné zasedaní

Praha Sobě chce další postup ujasnit ve čtvrtek. Ke svolání mimořádného zastupitelstva chce oslovit i koaliční Piráty, se kterými by měli dostatek hlasů. Předseda klubu Pirátů Daniel Mazur řekl, že politickou odpovědnost nese především koalice Spolu. "Pokud bude Jiří Pospíšil v této kauze obviněn, očekáváme jeho okamžitou rezignaci z funkce pražského náměstka. Pan náměstek Pospíšil rovněž slíbil klubu Pirátů svoji okamžitou rezignaci v případě, pokud bude ze spáchání trestného činu obviněn jeho bývalý poradce Jiří Fremr. K tomuto obvinění nicméně dosud nedošlo," sdělil Mazur.

"Je nutné celou záležitost diskutovat na mimořádném zastupitelstvu. Vyzvali jsme všechny zastupitelské kluby, aby své podpisy připojily, protože i koalice by měla mít zájem kauzu rychle projednat a být konzistentní, když před volbami chtěli tuto věc řešit. Je v zájmu všech zastupitelů, abychom se setkali v mimořádném termínu, chovali se vůči veřejnosti transparentně, ale také, abychom touto kauzou nekontaminovali řádné jednání zastupitelstva, protože pak bychom z programu nemuseli stihnout další důležité body, třeba milostivý podzim,“ říká předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Patrik Nacher.

Ke svolání mimořádného zastupitelstva jsou potřeba podpisy minimálně třetiny zastupitelů z 65členného zastupitelstva, přičemž samotný klub hnutí ANO disponuje 14 zastupiteli.

Koaliční hnutí STAN podle svého pražského lídra, náměstka primátora Petra Hlaváčka bude chtít o situaci diskutovat v rámci koalice.

Zástupci stran Spolu, Pirátů a STAN při podpisu koaliční smlouvy na pražském magistrátu.

V kauze Dozimetr policie loni obvinila mimo jiné tehdejšího náměstka pražského primátora a starostu Lysolají Petra Hlubučka (dříve STAN), bývalého finančního ředitele dopravního podniku Mateje Augustína nebo právě podnikatele Michala Redla. Skupina obviněných podle policie systematicky obsadila klíčové pozice v podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat úplatky.