Volby 2018
Sestavte si vlastní koalici, vyberte jednotlivé subjekty a sledujte, jak zastupitelé hlasují.

Ačkoliv Piráti (ve sdružení s nezávislými) vyhráli z deseti největších obvodů pouze v Praze 4 a 5, tak na mnoha místech slaví druhé či třetí místo. Pirátští zastupitelé tak mají prostor na to, aby uplatnili onu slibovanou změnu v hlavním městě. Občanští demokraté však alespoň uhájili své tradiční bašty. Teď bude důležité povolební vyjednávání. Téměř všude se také oproti hlasování v roce 2014 zvýšil zájem občanů.

Praha 1 a Čižinský č. 2

Praha sobě pod vedením starosty sedmé městské části uspěla v boji o magistrát a Pavel Čižinský, bratr lidoveckého poslance Jana, ovládl volby v Praze 1. Hnutí Praha 1 sobě tu získalo 21,3 procenta z necelých deseti tisíc voličských hlasů, což znamená šest mandátů v 25členném zastupitelstvu. Druhá skončila ODS se 17,9 procenta a pěti křesly a třetí právě Piráti, které podpořilo 15,6 procenta voličů a kteří získali čtyři zastupitele.

Stejný počet má koalice KDU-ČSL, STAN a Iniciativy občanů (12,8 procent). Dosud vládnoucí TOP 09 s v poslední době neoblíbeným starostou (od roku 2010) Oldřichem Lomeckým získala tři mandáty, ANO má dvě křesla a jedno místo zbylo pro zástupce Zelených. Ze zvolených zastupitelů získal nejvíc preferenčních hlasů (2 358) Čižinský z Praha sobě. Vliv na dění staroměstské radnice získá například i kavárník Martin Kotas.

Rumlovi pomohly křížky 

Ve 25 ze 35 malých městských částí Prahy je o vedení radnice rozhodnuto. Vítěz voleb v nich obsadí většinu křesel v zastupitelstvu. Ve zbývajících deseti nečíslovaných městských částech musí strany, které ve volbách uspěly, jednat o vytvoření vládní koalice, nebo nekoaliční podpory. Méně než polovinu mandátů získaly vítězné strany v Čakovicích, Dolních Chabrech, Dolních Počernicích, Dubči, Klánovicích, Lipencích, Petrovicích, Řeporyjích, Velké Chuchli a Vinoři.

V Praze 2 pravděpodobně zůstane starostkou Jana Černochová z ODS, která vládne už osm let. Vítězná ODS získala 32,3 procenta hlasů a tedy třináct mandátů z celkových 35. K volbám přišlo zhruba 14,5 tisíce lidí, což je 45% účast. Piráti budou mít na Vinohradech sedm mandátů díky 19,4 procentům hlasů, třetí koalice lidovců, Zelených, ČSSD a nezávislých si rozdělí čtyři křesla (11,4 %). Tři zastupitele získá za 9,9 procenta ANO a po dvou STAN a Občané za spokojené bydlení. 

Nejvíc preferenčních hlasů - skoro pět tisíc - má poslankyně Černochová, za ní skončila místopředsedkyně občanských demokratů Alexandra Udženija. Na kandidátce STAN zaznamenal díky křížkům postup Jan Ruml, bývalý ministr vnitra poškočil ze čtvrtého místa.

Černochová oznámila, že o podobě koalice se rozhodne, až se sejde nový zastupitelský klub. "Až následně budeme o výsledcích informovat novináře," uvedla Černochová.

Nový starosta uspěl 

Také na žižkovské radnici by měl šéfovat člen ODS a dosavadní starosta Alexander Bellu, který krátce před volbami nahradil kritizovanou Vladislavu Hujovou. Občanští demokraté spolupracovali  s lidovci a Svobodnými a pod názvem Koalice pro Prahu 3 získali 22,2 procenta z více než 22 tisíc odevzdaných hlasů. Znamená to deset mandátů ve 35členném zastupitelstvu.

Druhá byla koalice TOP 09 a STAN s 21,1 procenta a devíti mandáty, třetí Piráti získali za 19,2 procenta osm zastupitelů. Hnutí ANO (12,5 %) mají pět členů a Zelení a nezávislí obsadí díky zisku 8,1 tři křesla. Pirátskou kandidátku na "trojce" nakonec vedl Štěpán Štrebl, protože pastorční pracovník Martin Arden odstoupil a jeho první místo zůstalo prázdné. Těsně proklouzl do zastupitelstva také Matěj Žaloudek, architekt a poradce náměstkyně primátorky Petry Kolínské.

"Chtěl bych zachovat půdorys současné koalice. Proto jsem zahájil jednání s koalicí TOP 09 a STAN, se kterou máme pohodovou většinu. Věřím, že naši i voliči této koalice ocení, když Prahu 3 povedou tradiční, konzervativní strany, které neslibují hory doly a jsou připraveny dělat kvalitní komunální politiku," napsal Bellu v tiskové zprávě a dodal, že Žižkov bude adresou budoucnosti.

Zelený starosta 

Volby v Praze 4 vyhráli se ziskem 18,9 procenta hlasů Piráti a nezávislí. V 45členném zastupitelstvu obsadí deset křesel. Druhá skončila ODS, která získala 17,5 procenta hlasů a devět mandátů. O pouhé čtyři setiny procenta méně a stejný počet zastupitelů dostalo uskupení Praha 4 Sobě. Hnutí ANO nasbíralo 15,3 procenta hlasů a do zastupitelstva vyšle sedm zástupců. Ve volbách uspělo také hnutí Společně pro Prahu 4 s 10,8 procenty a šesti mandáty a TOP 09, kterou podpořilo 8,6 procenta voličů a jež získala čtyři zastupitele.

Ve čtvrté městské části, která je voličsky nejpočetnější, přišlo k volbám 43 792 lidí a volební účast tu dosáhla 45,6 procenta. Zelený starosta Petr Štěpánek dosáhl na téměř deset tisíc křížků. Topka zde ztratila čtyři mandáty oproti minulým volbám.

Hřebejk zabodoval 

Další dobyté území hlásí Piráti ze Smíchova a okolí. Spolu se sdružením nezávislých kandidátů oslovili 18,9 procenta voličů, kteří přišli k urnám. Ve 43členném zastupitelstvu získali 11 mandátů.

Druhá skončila ODS s 16,5 procenta a devíti mandáty, třetí TOP 09 s 13,4 procenta a sedmi křesly a čtvrté ANO se ziskem 12,1 procenta a rovněž sedmi zastupiteli. Do zastupitelstva se dostalo také STAN, které získalo 10,2 procenta hlasů a obsadí šest mandátů. KDU-ČSL a nezávislé podpořilo 5,8 procenta voličů, což lidovcům vyneslo tři mandáty.

V páté městské části byla volební účast 45,2 procenta. O post starosty tady zřejmě přijde Pavel Richter (TOP 09), zabodoval slavný režisér Jan Hřebejk, který na kandidátce STAN obdržel 3 472 hlasů. Pirátský lídr Zdeněk Mazur zároveň kandidoval jako trojka na magistrát. V pondělí Mazur oznámil, že začala jednání. "Plánujeme setkání se všemi novými zastupitelskými formacemi. Ucházíme se o křeslo starosty a další tři pozice v radě. Konkrétnější představu budeme mít, až budeme znát postoj všech potenciálních partnerů," uvedl Mazur.

ODS vedl mladý "Čuňas" 

V Praze 6 uspělo ve volbách do zastupitelstva městské části šest uskupení z 11 kandidujících. Koalici Klid, která je složena z TOP 09 a KDU-ČSL, podpořilo 19,94 procenta voličů, kandidátku ODS pak 19,53 procenta. Obě uskupení obsadí shodně deset křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. V Praze 6 přišlo k volbám 52,4 procenta voličů, před čtyřmi lety to bylo 43,93 procenta.

Devět křesel obsadí v zastupitelstvu Piráti, sedm STAN, ANO získalo šest mandátů. Posledním uskupením, které se do zastupitelstva Prahy 6 dostalo, jsou Zelení, kteří budou mít tři zastupitele. Lídrem vítěze voleb byl současný starosta Ondřej Kolář (TOP 09), nejvíc preferenčních hlasů však má Jiří Růžička, senátor a ředitel gymnázia. Občanské demokraty vedl Jakub Stárek, syn slavného člena undergroundové komunity Františka Stárka zvaného "Čuňas". Jeho otec byl na kandidátce ODS až na 45. místě.

Kolář řekl agentuře ČTK, že jeho strana zvažuje spolupráci s občanskými demokraty a hnutí STAN. Podle starosty k sobě mají programově, ideově i lidsky nejblíže.

Čižinského hnutí může vládnout samo 

V Praze 7 potvrdil dominanci starosta Čižinský, který díky zisku 55,47 procenta hlasů a 18 mandátům v devětadvacetičlenném zastupitelstvu může vládnout s kolegy z Praha sobě sám. V sedmé městské části přišlo k volbám 48,89 procenta voličů. Čižinský o jednobarevné vládě rozhodne po po poradě s ostatními zastupiteli v pondělí. "Dohodli jsme se, že půjdeme v koalici, ale s kým, o tom budeme teprve jednat. Detaily musíme teprve domluvit," uvedl Čižinský.

Do zastupitelstva se dostala ještě další čtyři kandidující uskupení. Čtyři mandáty získala koalice ODS, Svobodných a Soukromníků, tři zastupitele bude mít kandidátka Pirátů a Zelených a po dvou mandátech dostaly ANO a koalice Spojené síly pro Prahu 7, která je složena z TOP 09 a STAN.

Koalice změny

V Praze 8 vyhrála při 43% volební účasti koalice ODS a Svobodných, která získala 17,4 procenta hlasů a devět zastupitelských mandátů. Za ní skončili Piráti, které podpořilo 15,9 procenta voličů a kteří dostali osm křesel.

Za zmínku z menších městských částí stojí výsledek 30,9 procenta pro ODS v Praze 13, kterou vede od roku 2002 někdejší vlivný pražský politik David Vodrážka. Koalici uzavře s ANO, KDU-ČSL a STAN. Občanští demokraté naprosto dominovali v Praze 16. Radotínská kandidátka pod vedením starosty Karla Hanzlíka oslovila 72,36 procent příchozích voličů. Dvanáct z patnácti mandátů tak připadne ODS.

Třetí skončilo uskupení Osmička žije se 14,7 procenta a rovněž osmi zastupiteli a čtvrté ANO se 14,2 procenta získalo stejný počet křesel. Do zastupitelstva se dostala také koalice TOP 09 a STAN, která má 11,3 procenta hlasů a šest mandátů. Uskupení Osmička žije a Patrioti pro Prahu 8 získala po třech zastupitelích.

Dosavadní starosta Roman Petrus (ČSSD) marně usiloval o Senát. Po členech vítězné koalice nejvíc zabodoval novinář Tomáš Němeček z uskupení Osmička žije. Kandidátku ANO vedla psychiatrička Dita Protopopová, která pomáhala synovi Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.

"Jednalo se pouze o informativní schůzky, koaliční vyjednávání se rozjedou až později," řekl pro ČTK zastupitel ODS Ondřej Gros o dalším postupu vítěze. Občanští demokraté se prý bavili například s TOP 09. S kým by ODS šla do koalice, Gros neřekl. "Bude záležet na jednáních, situace v zastupitelstvu Prahy 8 nebude jednoduchá, je hodně fragmentované," řekl.

Později jednička Vladimíra Ludková řekla, že ODS navrhne koalici změny. V ní by se ODS vzdala míst v radě městské části a ponechala by si jen kontrolní funkce a místo předsedy komise pro sociální oblast.

"Nemáme ambice sedět v radě, jde o koalici změny, aby se skutečně věci na Praze 8 začaly hýbat. Je to z naší strany přání vrátit osmičku k normálnímu fungování," řekla Ludková s tím, že s tou nabídkou oslovila Piráty a Osmička žije.

ODS a Svobodným chybí hlas 

Devátá městská část byla pro komunální volby jako jediná městská část Prahy rozdělena na více obvodů. Voliči vybírali různé kandidáty ve třech obvodech. Vyhrála tu ODS s podporou Svobodných, pro kterou hlasovalo 36,94 procenta voličů. Obsadí 16 křesel v třiatřicetičlenném zastupitelstvu a chybí jim jediný hlas k většině. Koalice STAN a TOP 09 získala v zastupitelstvu sedm mandátů, šest křesel obsadí Piráti a poslední čtyři hnutí ANO. K volbám přišlo o deset procent víc lidí než minule. Jednat o radniční koalici bude ODS až po konci složitého vyjednávání o vládě na magistrátu. Ovšem starosta Jan Jarolím by neměl přijít o svou pozici. 

Opozice se hlásí o slovo

Na desítce uspěla koalice Vlasta, pod níž spadají lidovci, STAN, Desítka pro domácí a nezávislí kandidáti. Ve 45členném zastupitelstvu za 20,3 procenta hlasů připadne Vlastě jedenáct mandátů. Druzí skončili Piráti se ziskem 17,8 procenta a deseti mandáty, třetí ODS s 14,2 procenty a osmi křesly a čtvrté ANO se ziskem 13,4 procent a sedmi zastupiteli. TOP 09 získala 12,4 procenta a šest křesel a do zastupitelstva se dostalo také hnutí Starostové pro Prahu, které má 6,7 procenta hlasů a tři mandáty.

V desáté městské části přišlo k volbám 34 tisíc lidí a volební účast tak byla 42,7 procenta. Vlasta pod vedením senátorky Renaty Chmelové tak spolu s pirátskými zastupiteli může z opozice přejít do rady Prahy 10. ODS tady vedl bývalý předseda pražské organizace strany Filip Humplík. Na scénu se vrátila také dvojka Babišova hnutí Radmila Kleslová, bývalá starostka v minulosti spolupracovala se Státní bezpečnosti a komunisté z ní chtěli udělat špiónku.

"Ustavujeme zastupitelský klub a scházíme se s ostatními stranami podle výsledku voleb. První závěry budou na začátku příštího týdne," uvedla Chmelová, která je zastupitelkou v Praze 10 za Vlastu od roku 2010 a senátorkou od roku 2016 jako nestraník za KDU-ČSL.