O směně jednaly obě strany dlouho, dohodu brzdil spor o výměnu pozemků na Bohdalci, která byla z nynějšího seznamu nemovitostí nakonec dočasně vyřazena a bude se o ní dál jednat.

"Po několikaletých jednáních zahájených v minulém volebním období to spěje k tomu, že stát od Prahy konečně získá nemovitosti v areálu Bulovka, aby mohl dál nemocnici rozvíjet. Z druhé strany by měla Praha od státu získat kasárna Karlín, dům Hybernská 2 a spoustu dalších nemovitostí," řekl Zábranský.

Praha od státu získá kasárna v Karlíně, která zahrnují čtyři pozemky a tři stavby v hodnotě 1,11 miliardy korun, a také budovu v Hybernské ulici, kam se rozšíří sousední kampus Univerzity Karlovy, nebo dva pozemky v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady, které mají hodnotu 94,76 milionu korun. Praha získá také další pozemky a budovy, a to například na Střížkově, Proseku a v Záběhlicích nebo u ZŠ Palmovka a u TJ ABC Braník.

Výměna sloupů trolejového vedení na Smetanově nábřeží
Oprava na Smetanově nábřeží přerušila provoz tramvají. Ten se obnoví za týden

Původně chtělo hlavní město získat také pozemky na Bohdalci, což zástupci státu dosud odmítají a zbrzdilo to jednání o směně. Z dnes schváleného balíku nemovitostí proto byly pozemky vyjmuty. "Nicméně budeme dále jednat se státem o tom, aby i toto území se rozvíjelo ku prospěchu Pražanů a vznikla tam výstavba dostupného bydlení," řekl Zábranský.

Jednání se státem podle radního nekončí. Obě strany se budou domlouvat například na tom, že by stát od města získal Faustův dům na Karlově náměstí a výjezdové stanice pražských hasičů. "A na oplátku bychom měli mimo jiné získat zámek Veleslavín," řekl Zábranský.