Historie smaženého sýra sahá údajně až do středověku. Jídlo má pocházet z Anglie či Skotska. Podle jedné z legend byl smažený sýr prvně připravován ve středověkých anglických klášterech jako pokrm pro postní období, kdy bylo zakázáno maso. Do dnes ho mají v oblibě vegetariáni.

„Dávám si ho v českých restauracích, když jdu s kamarády na oběd nebo večeři. I když už je situace lepší, tak v těchto podnicích je stále málo variant pro lidi, kteří maso nemusí,“ uvedla pro Deník Veronika.

Na másle nebo bez tuku

Základ jídla je skoro vždy stejný – sýr, většinou gouda nebo hermelín, a příloha. Přesto se pražské restaurace předhání v rozdílnostech při přípravě. Jeden z nejdražších smažených sýrů mají v Lokále. Zákazník ho najde mezi specialitami podniku pod názvem Smažený řemeslný eidam z farmy Struhy. Podávaný je s vařenými bramborami a cenově vyjde na 285 korun. Zajímavostí místní přípravy je fakt, že sýr smaží na přepuštěném másle. Sýr navíc vozí až z jižních Čech, kde ho rodinná farma vyrábí přímo pro síť Lokálů.

Smažený sýr v restauraci - ilustrační video | Video: Eliška Stodolová

V jiné pražské restauraci se snaží vsadit na dietnější variantu. V restauraci U tří Bernardýnů nabízejí smažený eidam i smažený hermelín. Na místě zákazník za jídlo utratí 189 až 201 korun včetně přílohy. Smažák připravují v horkovzdušné fritéze s minimálním množstvím oleje a i v čase oběda si na něj počkáte přibližně 20 minut. „Mně to nechutnalo, bylo to suchý. Už bych si ho neobjednal,“ uvedl Petr, který si sýr dal nedávno k obědu.

Za nejlepším smažákem podle mapy

Milovníci smaženého sýra se předhání v tipech, kam na něj vyrazit. Za tímto účelem vznikla takzvaná „Smažákomapa“, na které zájemce najde většinu restaurací, které pokrm připravují. V Praze je k dostání téměř na dvou stovkách míst. Tvůrci také sestavili žebříček top deseti pražských smažáků. „Přinášíme vám prostě a jednoduše deset restaurací, kam se nejraději a nejčastěji vracíme na smažák,“ uvádí tvůrci webu s tím, že mezi jejich nejoblíbenější patří restaurace Masaryčka, U Součků nebo U Mariánského obrazu.

Smažák je ideální jíst hned po naservírování ještě teplý. Po vychladnutí ztrácí na dobré chuti. Přesto restaurace nabízejí jeho dovoz domů. Zmíněná restaurace Lokál doporučuje v takových případech brambory ohřát na páře a sýr dát na 3 až 4 minuty na teflonovou pánev, a to z obou stran. Pro kompletní přípravu smaženého sýra doma někteří doporučují využít polohrubou mouku, vajíčka nesolit, aby neřídla, a obalovat dvakrát, aby sýr nevytekl.

Porovnání cen smažáku ve vybraných pražských restauracích:

Havelská Koruna - tradiční česká kuchyně v centru Prahy

- smažený sýr Gouda s bramborovou kaší / bramborem – 179,- / 171,-

- smažený sýr Hermelín s bramborovou kaší / bramborem – 185,- / 177,-

Lokál

- Smažený řemeslný eidam z farmy Struhy, tatarka, brambory vařené (150g) – 285,-

Kozlovna Tylák

- Smažený sýr se smaženými hranolkami a tatarskou omáčkou (140g) – 255,-

Restaurace U Veverky

- Smažený sýr gouda (150g) s vařeným bramborem nebo s hranolky, zelným salátem a tatarskou omáčkou – 225,-

U tří Bernardýnů

- smažený sýr, tatarka + příloha – 161,- + 40,-

- smažený hermelín, tatarka + příloha – 149,- + 40,-