Slovenská prezidentka dorazila do Česka již v dopoledních hodinách. Po příjezdu ji přivítal prezident Petr Pavel s manželkou Evou.

Po oficiálním ceremoniálu, při kterém zazněly státní hymny obou států a oba politici spolu absolvovali přehlídku čestné stráže, se slovenská prezidentka zapsala do pamětní knihy. Následovalo soukromé jednání obou hlav státu a poté pracovní oběd.

„Jsem opravdu rád, že si paní prezidentka našla čas k pracovní návštěvě ČR v předvečer státního svátku, zároveň také před nadcházejícím jednáním V4 na prezidentské úrovni a také krátce po volbách na Slovensku," řekl novinářům před soukromým setkáním obou hlav států Pavel.

Odpoledne se Čaputová ve Slovenském institutu v Praze setkala s krajany a následně krátce před 17. hodinou položila kytici a zapálila svíčku na Národní třídě. Její příjezd k památníku přivítalo několik lidí potleskem.

„Jsem ráda, že 16. listopadu, tedy v předvečer sametové revoluce, mohu být tady v Praze. Je to symbolické, protože 17. listopad a sametová revoluce patří mezi největší svátky naší novodobé historie a jsou společným dílem České a Slovenské republiky. Z toho čerpáme, to položilo základy demokracie. Před 34 roky, zde na Národní třídě, stáli lidé proti totalitě. Totalitě, která byla tak typická propagandou, lží a násilím. A oni tu stáli sjednocení, sebrali odvahu, odmítali násilí a byli vyzbrojení tou havlovskou pravdou a láskou. A když jim toto stačilo na vítězství demokracie, věřím, že tyto kvality a hodnoty nám budou stačit na obranu demokracie. Je potřeba jen naše odhodlání. Chci poděkovat všem aktérům listopadu 1989, řekla Čaputová před pomníkem na Národní třídě. 

Večer prezidentku čeká debata se studenty Univerzity Karlovy.

Čaputová navštívila Česko ve stejný termín i v předchozích dvou letech, setkala se s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem a v předvečer 17. listopadu uctila památku výročí revoluce z roku 1989 na Národní třídě.