Rok 2008 patří z hlediska porodnosti k nejsilnějším za posledních 30 let. Tehdejší novorozenci a tedy letošní deváťáci se proto podle předpokladu budou hlásit na gymnázia ve velkém počtu. Gymnázia a střední školy jich celou řadu museli odmítnout.

Děti si dávají dvě přihlášky, pokud je ani jedna ze škol nepřijme, musí hledat místo tam, kde ani po přijímacích řízeních není plno. Takových možností ale moc nebývá. Variantou se potom zdají soukromá gymnázia.Ta ale v poslední době také bojují s kapacitou.

Už loni se na soukromé 1. Slovanské gymnázium v Praze hlásilo 650 dětí, z nich 210 mělo nejvyšší možný průměr - z výsledků testu Cermat a vlastních školních přijímacích testů. Meziroční nárůst přihlášek činil před sedmdesát procent.

"Nedostatečná kapacita středních škol v Praze je dlouhodobým problémem, aktuálně se ale celá situace výrazně zhoršuje. Už loni jsme se dostávali do situace, kdy nám volali zoufalí rodiče dětí, které se nedostaly na naší školu, i přesto, že měly velmi dobré studijní výsledky," řekla před časem Deníku ředitelka gymnázia Taťjana Perlger a dodala, že situace nastala i přes navýšenou kapacitu školy z šedesáti na devadesát přijatých dětí.