Podle analýzy KPMG po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194 tisíc bytů, nyní magistrát disponuje necelými osmi tisíci byty. Dalších asi 30 tisíc spravují městské části. Budoucnost městských bytů a privatizací je nyní předmětem jednání.

„V Praze jsou desetitisíce lidí, kteří nedosáhnou na tržní nájem či vlastnické bydlení. Rozprodejem bytů město dává signál, že jejich situaci odmítá řešit. Je potřeba také říci, že městské byty byly rozprodávány za silně podtržní ceny,“ tvrdí radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti) a uvádí příklady: V roce 2018 zastupitelstvo schválilo prodej bytů za ceny cca 23 tisíc korun za čtvereční metr, reálná cena těchto bytů se ovšem pohybuje na úrovni 50 až 60 tisíc korun.

Diskuse vyvolává zejména otázka, kde udělat pomyslnou čáru. Praha již v minulosti některé privatizace schválila, ale jejich vyřízení z různých důvodů dodnes neproběhlo. Týká se to například bytů na Černém Mostě, v Dubči, Řepích či Kyjích.

Lidé z Černého Mostu zvažují právní kroky

Nájemníci z Černého Mostu se proti tomu ohradili. „Jako Pražané jsme věřili, že s Piráty a Prahou sobě přijde změna a začnou se dělat podložená rozhodnutí, ale opak je pravdou,“ řekl ČTK zástupce nájemníků Miroslav Jungwirth. Nechal se také slyšet, že by případné zastavení privatizací místních pěti bytových družstev řešil právními kroky. Podle pravidel totiž zájemci o odkup nesmějí v ČR vlastnit zároveň jinou nemovitost, někteří z nich proto odmítli dědictví a nepořizovali si bydlení. Změna by tak mohla poškodit jejich zájmy.

Se zastavením již schválených prodejů nesouhlasí koaliční partneři ze Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL). „Ctíme závazky, a pokud se to dříve občanům slíbilo, tak nám připadá nefér slib nesplnit. Nic na tom nemění, že jim ho dali jiní politici,“ myslí si Jiří Pospíšil, předseda TOP 09 a šéf zastupitelů koaličního subjektu. Pospíšil však souhlasí s tím, že doba živelných privatizací veřejného majetku má skončit.

Zastupitelé za Prahu sobě jsou pro dokončení schválených privatizací, v dalších by také nepokračovali. „Pokud vznikly nějaké náklady, ze kterých by pro město vyplývala předsmluvní odpovědnost, jsme připraveni je uhradit. Není cílem nikoho poškodit. Na druhé straně, samotný nezávazný příslib vzniklý v minulosti nemůže automaticky znamenat nárok nájemníků za zvýhodněných podmínek privatizovat,“ myslí si Petr Zelenka (Praha sobě), předseda magistrátního výboru pro bydlení. I podle něj není rozprodej veřejného majetku pod cenou solidární vůči Pražanům platící tržní nájemné a hypotéky.