Akce ke Světovému dni vody v Praze. Infografika.Zdroj: RedakceVoda, která teče z kohoutků v metropoli, je podle mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáše Mrázka kvalitní a zcela v souladu s hygienickými normami. „Ale často bývá voda ovlivněna kvalitou domovních rozvodů, které mohou být zastaralé a většinou dochází k uvolňování železa, případně dalších látek, které mohou negativně ovlivnit senzorické vlastnosti vody. Často se spotřebitelům nelíbí tvrdá voda, která způsobuje vodní kámen na spotřebičích, ale ze zdravotního hlediska je tato tvrdá voda vhodnější,“ vysvětluje mluvčí Mrázek.

Kvalitu vody laboratoře sledují pravidelně, s rozvojem laboratorních metod se do sledování stále zařazují nové ukazatele. Mezi zaznamenané látky se nedávno zařadily i miniaturní plastové částice, které se uvolňují ze syntetického oblečení.

Mikrovlákna z oblečení

„Při jednom praní fleecové bundy unikne až milion malých vláken, která se skrze odpadní vody dostávají do řek a oceánů. Čistírna odpadních vod průměrného stotisícového města denně vypustí do řeky až 110 kilogramů mikrovláken,“ uvádí Jan Freidinger z hnutí Greenpeace.

Mikročástice ohrožují mořské živočichy a následně se dostávají i do těla člověka. Největší obavy vzbuzují ty s nejmenším průměrem, které se mohou dostávat i do krevního řečiště a akumulovat v lidském těle.

Ekoaktivisté na podzim odebrali vzorky na několika místech Vltavy. V Praze zjistili jedno až čtyři mikroplastová vlákna nebo jejich částí na litr vody, při průtoku přes 148 000 litrů za sekundu tak Prahou protékají desítky miliard mikročástic denně. Greenpeace proto apelují na výrobce oblečení, kosmetiky, praček i provozovatele čistíren odpadních vod ke změně technologií.

Pražské vodovody a kanalizace podle svého mluvčího na řešení spolupracují s vysokými školami a akademií věd. „Aktuálně plánujeme účast v grantovém projektu, který organizuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Chceme se podílet na vývoji technologií pro odstraňování nových znečišťujících látek, včetně mikroplastů,“ říká Mrázek.

Oprava podolské úpravny vody

Praha je na tom se zásobami pitné vody pro své obyvatele podle PVK dobře. Pražské kohoutky zásobují dvě velké úpravny: 75 procent vody pochází ze Želivky, kde je zdrojem surové vody pro úpravu vodárenská nádrž Švihov a zbylých 25 procent vody pochází z Káraného, kde se kombinovaně využívají podzemní zdroje a povrchová voda.

„Záložním zdrojem je úpravna vody Podolí, kde se aktuálně připravuje rekonstrukce a počítá se s jejím budoucím využitím pro zásobování obyvatel hlavního města Prahy,“ prozrazuje plány mluvčí PVK Mrázek.