VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha slaví stříbrnou svatbu s UNESCO

/INFOGRAFIKA/ Před 25 lety se dostalo Praze mezinárodního uznání zápisem na Seznam světového dědictví UNESCO. Zařadila se tak například po bok kambodžského chrámového komplexu Angkor Vat, peruánského Machu Picchu, historického centra Říma nebo Yellow-stonského parku. Praha se spolu s historickým jádrem měst Telč a Český Krumlov stala první českou lokalitou zapsanou na tomto prestižním seznamu.

14.12.2017
SDÍLEJ:

Praha. Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Pražský hrad, Hradčany, Staré Město, Malá Strana, Josefov, Nové Město a Vyšehrad. To jsou místa, spadající do Pražské památkové rezervace. 14. prosince 1992 byla zapsána na prestižní Seznam světového dědictví UNESCO.

Vyvážená poloha 

„Praha je jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Chlubí se mimořádným architektonickým bohatstvím. Její urbanistická struktura se kontinuálně rozvíjela od středověku dodnes.“ Zhruba tak znělo tehdejší hodnocení Výboru světového dědictví.

Za výjimečnou výbor shledal také „vyváženou polohu na obou březích Vltavy, silnou uměleckou tradici, autenticitu a celistvost města. „To jsou všechno momenty, které Prahu formovaly. Které jsou důvodem, proč Praha smí do skupiny výlučných památek. Pro nás je to velká čest a myslím si, že bude velice důležité udělat vše proto, aby se na tom seznamu udržela,“ shrnul kvality hlavního města Ondřej Šefců, ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Praze.

Konkurenční výhoda  

Česká metropole toto výročí už minulý týden oslavila mimo jiné dvoudenní konferencí s názvem Praha světová 2017. Za cíl si vytkla zhodnotit, čeho se za poslední dekády i díky UNESCO dosáhlo. „Výročí zápisu historického centra Prahy na Seznam světového dědictví UNESCO je příležitostí právě pro takové zhodnocení i pro pohled do budoucnosti. Je nepochybné, že památka UNESCO je velkým lákadlem pro turisty, kteří do hlavního města přijíždějí. Minulý rok jich bylo sedm milionů. Proto je členství v UNESCO konkurenční výhodou,“ uvedla na konferenci náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ, Trojkoalice).

Během konference se ovšem diskutovalo nejen o výhodách, ale i nevýhodách zápisu na Seznam světového dědictví. Na pořadu se objevila témata rozvoje města, veřejného prostoru, života ve městě či developerské aktivity. Asi nejvíce rezonovaly citlivé záležitosti konkrétně výstavba na Pankrácké pláni, demolice Kozákova domu na rohu Opletalovy ulice a z pohledu mnohých nedávno prohraný boj o prohlášení brutalistního komplexu Transgas za kulturní památku.

Co zápis přináší a čím omezuje?  

Díky zápisu na Seznam světového dědictví se Praze zvětšila prestiž a s tím narostl i cestovní ruch. Ten přináší do rozpočtu města peníze, Pražanům i lokální zaměstnanost. Značka UNESCO, která funguje jako záruka kvality, zlepšila propagaci města. Dohled Centra světového dědictví a mezinárodních odborníků pak zvětšil důraz na ochranu a obnovu památkového fondu. „Hlavními přínosy zápisu Prahy na Seznam světového dědictví jsou vyšší prestiž, příliv investic do centra města, význam turismu jako odvětví a s tím i trvalý podíl na zaměstnanosti. Zápis Prahy na seznam také vyvolává řadu efektů, které přispívají k ekonomickému a hospodářskému rozvoji města,“ uvedla k pozitivům zápisu Prahy na Seznam UNESCO Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Na druhou stranu se turistický ruch v centru Prahy zvýšil natolik, že už začíná být pro samotné město a jeho památkové hodnoty ohrožující. S tímto aspektem je pak významně spojena změna sociální struktury obyvatel a snižování počtu stálých rezidentů centra města (tzv. gentrifikace).

Život města jako lék 

Zvyšuje se tlak na novou výstavbu v atraktivním centru Prahy, město se zahušťuje a zvyšuje se celková výšková hladina zástavby. Vede to k postupné ztrátě historické autenticity města. Přitom právě zachovalá urbanistická struktura, která nebyla zasažena rozsáhlou městskou obnovou a demolicemi je jedním z důvodů, proč bylo historické jádro Prahy na Seznam světového dědictví zapsáno.

Podle Ondřeje Boháče, ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy je lékem na tento problém vlastní život města. Boháč na konferenci uvedl, že „soustředění na vnitřní život města může rozřešit stálý spor mezi rozvojem města a památkovou péčí.“

Rozpačitá budoucnost  

Často skloňovaným tématem se v posledních několika letech stala nová výšková zástavba na Pankrácké pláni. Praha se už několikrát dostalo do hledáčku Výboru světového dědictví a mezinárodních expertů z organizace ICOMOS (Mezinárodní rada pro památky a sídla pozn. red.), kteří pečlivě sledují vývoj stověžatého města.

„Mezi největší rizika Prahy patří mimo jiné zastavování pohledových horizontů výškovou výstavbou, která vytváří nechtěnou kulisu historické městské krajiny,“ vysvětluje problém Pankrácké pláně z pohledu památkářů Naděžda Goryczková. Vzniká tak otázka, zda povolit developerské aktivity, zacelit panorama Pankráce a ohrozit tak panorama Prahy jako celku, nebo zachovat současné panorama, které je v souladu se zájmy Prahy jako památky světového dědictví.

Průhonický park 

Tato otázka není ani po letech diskusí vyřešena a Praha se tudíž může nevhodnou výškovou výstavbou dostat na Seznam světového dědictví v ohrožení nebo být ze seznamu úplně vyškrtnuta. Přesto je ale stále aktuální rozšíření historického jádra Prahy o významné památky v jeho okolí.

Těmito památkami by měly být Müllerova vila ve Střešovicích, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, areál Břevnovského kláštera a Letohrádek Hvězda. Často opomíjenou, avšak významnou součástí Prahy, tak jak je zapsaná na seznamu UNESCO, je i Průhonický park se zámkem. Ten byl připojen k historickému jádru Prahy už v roce 2010.

Památky v UNESCO. Infografika.

Autor: Eliška Černá

14.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Národní zemědělské muzeum.
28

Vše, jen ne nudné exponáty. V muzeu naučí vařit, v zoo zbaví fobií

Hasiči a záchranáři zasahovali 20. ledna při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici nedaleko Masarykova nábřeží na Novém Městě v Praze.
1 15

Praha 2 nabídla lidem z hotelu náhradní ubytování. Policie šetří příčinu požáru

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

V Praze i v dalších částech České republiky se výrazně ochladilo. Lesy hl. m. Prahy proto jako každou zimu na nejen žižkovský park Vítkov umístily asi 20 veřejných ptačích krmítek. Dosypávat do nich můžete i vy, ale především zrní. V žádném případě opeřencům nedávejte pečivo. Mohlo by je otrávit.

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Jižní vestibul stanice metra Budějovická a prostupy mezi severním atriem a jižní pasáží jsou od pátku uzavřené až do odvolání. Důvodem je havarijní stav zastřešení atria mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK.

Pražanům se otevře 70 hotelů. Jako poděkování za vstřícnost k turistům

/INFOGRAFIKA/ Prohlédnout si třeba prezidentské apartmá nebo porovnat, jakou úroveň mají pražské hotely ve srovnání s těmi ve světě, budou moci 26. ledna obyvatelé metropole. Na 70 hotelů jim v tento den nabídne nocleh i prohlídku prostor za symbolickou cenu. Druhý ročník akce Noc hotelů tak chce poděkovat Pražanům za podporu turismu a toleranci k jeho negativním vlivům. Zájemci si můžou pokoj zamluvit prostřednictvím webových stránek Nochotelu.cz

Pražští strážníci pomáhali v metru muži s epileptickým záchvatem

/VIDEO/ Intenzivní výuka základů poskytování první pomoci, kterou procházejí strážníci pražské městské policie je testována den co den v ulicích hlavního města. V uplynulých 24 hodinách strážníci poskytli první pomoc dvěma osobám.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>