V rámci projektu… Za pultem Knihkupectví Franze Kafky, kterého se pravidelně účastní významní autoři a další osobnosti literárního světa, uvítá tentokrát návštěvníky známý výtvarník a autor ilustrací nové publikace Jiří Slíva. Spolu s ním knihu uvede také náměstek primátora hlavního města Prahy, radní pro kulturu Václav Novotný, který se výraznou měrou zasloužil o vydání této knížky.

Nakladatelství Franze Kafky je součástí Centra Franze Kafky. I když se orientuje na vydávání děl autorů pražské německé literatury a sekundární literatury k tomuto tématu, nevyhýbá se ani vydávání jiných titulů, které bezprostředně souvisejí s činností Společnosti Franze Kafky.

Povídka Proměna patří mezi několik málo Kafkových děl, která vyšla ještě za jeho života. Sám si jí cenil natolik, že ji jen s několika málo dalšími povídkami nepřikázal ve své závěti zničit. Povídku napsal v roce 1912, ve svém prvním intenzivním tvůrčím období. Poprvé vyšla časopisecky o tři roky později.

close JEDNA Z ILUSTRACÍ Jiřího Slívy k vydání Kafkovy povídky Proměna.   zoom_in

Proměna/Metamorphosis
Unikátní česko-anglické vydání povídky Franze Kafky Proměna je bohatě ilustrováno nekonvenčními černobílými i barevnými kresbami Jiřího Slívy. Kniha vychází při příležitosti 130. výročí narození Franze Kafky.

Franz Kafka není autorem díla, které je jen plné temnot a existenciálního zatěžkání. Ilustrátor Jiří Slíva říká:

Kafkárna jednoduše stále žije a bude žít…

Autor ilustrací nově vycházející publikace Proměny v Nakladatelství Franze Kafky se při práci inspiruje náladou a obrazotvorností textu.

Jaký máte vztah ke Kafkovi?

Čím dál tím hlubší. Nejraději čtu jeho povídky, považuji je za nejen geniální, ale i vtipné. Není to žádný humor estrádního nebo pivního typu, ale o to raději ho mám.

Kdy jste se k němu dostal prvně?

Poprvé jsem některé jeho povídky četl ve svých zhruba osmnácti letech, ale stoprocentně jsem si je zamiloval až někdy kolem padesátky. Jenže ono by se to dalo číst znovu a znovu a vždycky by tam člověk našel něco nového. Jeho bláznivé, šílené nebo řekněme absurdní představy, popisované „suchým", dokumentárním úřednickým jazykem, to je prostě nádhera…

Jakou výtvarnou techniku používáte?

Právě vycházející Proměna je kromě ilustrujících dvanácti leptů doplněna také řadou perokreseb a reprodukcí barevných litografií, něco ve smyslu „nápady milovníka Kafky", je tam celkem na 50 obrázků. S kresbami k dalším povídkám ale pokračuji. Pokud situace dovolí, doprovodily by arabský překlad, který se chystá v Káhiře.

Jiří Slíva
Narodil se v roce 1947 v Plzni, od roku 1966 žije v Praze. Po ukončení studia na VŠE pracoval osm let jako sociolog a futurolog. Od roku 1979 je karikaturistou, ilustrátorem a grafikem ve svobodném povolání. Ilustroval více než l50 knížek, byl mnohokrát oceněn na mezinárodních festivalech kresleného humoru. Od roku 1981 se věnuje též technice barevné litografie a od roku 1994 i technice leptu.

Myslíte, že vaše ilustrace vystihují náladu Kafkova díla?

Mám pocit, že dříve přistupovali ilustrátoři, ale i někteří čtenáři a kritici, ke Kafkovu dílu jako k tryzně. Zdůrazňovala se tragičnost, temnota, nemožnost komunikace, odcizení… Já vím, že Kafkův život nebyla žádná selanka, že měl potíže ve vztahu k otci a většinou i k partnerkám, fatální chorobu… Ale jeho tvorba, hlavně Povídky, mě ke zmíněným tragickým náladám ani v nejmenším nevede. Nejsem ale v poslední době sám, kdo zdůrazňuje, že Kafka pro nás netrpěl, že Kafka se při psaní bavil.

Inspiroval vás Kafka i k poezii?

Snažil jsem se svůj přístup, svoje chápání Kafky vyjádřit v takovém minimanifestu Multiple Kafka, který je také součástí toho aktuálního vydání Proměny. No a aby to bylo komplet, napsal jsem k tomu i shrnutí ve verších. Končí slokou: „V jeho díle najde každý podle gusta svoji dávku úsměvu i sebevraždy. Kolik lidí, tolik Kafků !"