Škola v Hrdlořezích je komfortní až do té míry, že díky čidlům teploty, vlhkosti, oxidu uhličitého a dalších plynů se půl hodiny před výukou v učebnách vše nastaví tak, aby studentům nebylo teplo, zima, nesvítilo na ně příliš slunce a měli přísun čerstvého vzduchu.

Kromě ideálních podmínek pro výuku bylo ale myšleno také na zázemí pro odpočinek a zábavu. Studenti mohou využít stoly na šachy, stolní tenis, workoutové hřiště, venkovní učebnu či relaxační zónu v átriu. Studenti i učitelé se také nemusí obávat o svoji bezpečnost - škola je vybavena novými mechanickými bezpečnostními prvky, různými úrovněmi zabezpečení pro vstup nebo vjezd do areálu školy a tísňovým a poplachovým systémem.

Škola je nyní také energeticky pozitivní, protože si díky tepelným čerpadlům a fotovoltaické elektrárně vyrobí víc energie, než spotřebuje.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

„Pokud bych měl vyzdvihnout jednu z technologií, bude to inovativní systém řízení, který předpovídá a optimalizuje nákup i prodej elektrické energie. Den dopředu zná spotřebu budovy, výrobu elektrické energie, spotové ceny na trhu s energiemi a stav baterie. Systém na základě těchto údajů připraví algoritmus chování na následující den s prioritou energetické soběstačnosti, ceny elektrické energie v síti a ceny vybití a nabití baterie,“ vysvětlil Jiří Tencar ze společnosti ECOTEN, která je přestavbu projektovala.

Použíté technologie navíc budou sloužit i pro výuku místních studentů. „Těším se na ohlasy učitelů i studentů. Zároveň doufám, že budeme inspirací pro další školy,“ řekl ředitel školy Josef Ležal, ředitel SOŠ – COP a G.

Přestavba stála čtvrt miliardy korun a podělily se o ně Evropská unie, magistrát a samotná škola. Návratnost investice s ohledem na ušetřenou energii se odhaduje na necelých 15 let.