Celkem nové vedení Prahy nechalo zavřít již jedenáct směnáren, které sídlily v budovách patřících hlavnímu městu. Ostatní směnárny v Praze sídlí v soukromých objektech a město na ně žádnou páku nemá. „Zavíraly se směnárny v objektech dopravního podniku po vzájemné konzultaci. Ty, co byly v městských objektech, skončily všechny,“ uvedl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09/Spojené síly pro Prahu).

Směnárníci měli s městem podepsané smlouvy na dobu neurčitou, a město je tak mohlo s výpovědní lhůtou vypovědět. Některým tak ještě běží výpovědní lhůta. „Nebráním se tomu, aby i v městských objektech byla směnárna. Problém je v tom, že spousta z nich byla nepoctivá,“ dodal Chabr. „Chápu, že je to byznys jako každý jiný. Město má jako vlastník objektu právo si určit, jaký druh byznysu ve svém objektu chce,“ vysvětluje radní pro majetek.

Magistrát také nechtěl, aby si Praha dělala ostudu u zahraničních turistů. Někteří „byznysmeni“ lákali cizince na nulové poplatky, přičemž nabízeli kurz i 17 korun za euro. Jiní zase nabízeli poplatek i 30 procent ze směněné částky. Méně všímaví cizinci se tak mohli nechat snadno nachytat.