Politici i další občané si ve středu připomněli události, které v listopadu 1939 vyústily v uzavření českých vysokých škol a v roce 1989 v pád komunismu v zemi. Prezident Václav Klaus této příležitosti využil k vyjádření svých názorů na poválečnou historii. Prohlásil mimo jiné, že poválečné násilí Čechů na Němcích bylo nesrovnatelně menší než násilí nacistů na okupovaných územích. Exprezident a symbol událostí před 21 lety Václav Havel uvedl, že vývoj po listopadu 1989 jde správným směrem, ale staly se i chyby.

Skromnější akce

Loni si při kulatém výročí připomněly pád komunismu tisíce lidí, letošní akce byly skromnější. Hlavní se tradičně uskutečnily u Hlávkovy koleje a na Národní třídě v Praze. Vzpomínkové akce ale nebyly jediným důvodem, proč se dnes lidé v ulicích sešli. Na pražském Václavském náměstí se shromáždilo nejméně tisíc lidí, kteří protestovali proti nově uzavřené povolební koalici ODS a ČSSD na pražské radnici. Odpůrci nově vzniklé dohody o pražském magistrátu chystají další protesty proti poměrům v pražské politice.

Studenti protestovali proti reformám

Hlavním městem prošel také protestní průvod zhruba 200 studentů a dalších mladých lidí proti plánovaným rozpočtovým škrtům a reformám ve školství.

Klaus zahájil oslavy u Hlávkovy koleje projevem, v němž vyjádřil znepokojení nad tím, že se v médiích a politické debatě nepřiměřeně akcentuje poválečné násilí na Němcích, oproti zločinům nacistických okupantů. Podle Klause přitom „součet všech poválečných neobhajitelných a ničemu dobrému neprospívajících činů, ke kterým došlo na našem území, se svým rozsahem nemůže ani zdaleka vyrovnat tomu, co se v předcházejících letech každou hodinu dělo v koncentračních táborech, ve věznicích, na válečných bojištích a v nacisty okupovaných oblastech“.

Při večerním slavnostním shromáždění v katedrále sv. Víta se Klaus zaměřil na období komunistické totality. Výklad této éry se podle něj zjednodušuje, mimo jiné proto, že na něj mají monopol lidé, kteří z minulosti žijí a nechtějí se smířit s polistopadovou podobou české demokracie. Komunismus je podle Klause nicméně mrtev a současnou hrozbou je spíš „postmodernistický“ útok na tradiční hodnoty a instituce.

Havel: Země opakuje chyby, které před ní udělaly zavedené demokracie

Exprezident Havel přišel uctít památku studentů na Národní třídu, kde ho přivítal bouřlivý potlesk několika desítek lidí. Havel řekl, že základní směr polistopadového vývoje je správný. Mrzí ho ale, že země opakuje v ještě horší podobě chyby, které před ní udělaly zavedené demokracie.

Ještě před Havlem zamířili na Národní třídu i další politici včetně Klause, premiéra Nečase či končícího pražského primátora Pavla Béma. Nečas uvedl, že je důležité si stále připomínat historii a dobu, kdy „Češi vykročili ke svobodě“. „Abychom nežili ve světě, kde si myslíme, že svoboda je samozřejmost,“ řekl novinářům.