Vše by měl vyřešit až úvěr od Evropské investiční banky (EIB), který si hodlá vzít hlavní město a jeho část dát do položky investic DP. Praha si hodlá vypůjčit celkem 225 milionů eur, tedy přibližně 5,8 miliardy korun. „Dnes to schválila rada hlavního města na mimořádném jednání, příští týden ve čtvrtek to ještě bude muset potvrdit zastupitelstvo,“ řekl v pátek mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Původně město uvažovalo, že si půjčí mnohem menší sumu, v uvozovkách jen 50 milionů eur. Výsledky hospodaření za loňský rok, které ovlivnila hospodářská krize a menší daňové výnosy, ale na konec rozhodnutí vedení města změnily, a to bude čerpat maximální částku.
„Nejenže to pomůže vyřešit situaci v dopravním podniku ohledně financování investic, ale Praha si také půjčuje levné peníze, úvěr má totiž velmi výhodné podmínky,“ upozornil již dříve Karel Březina (ČSSD) pražský zastupitel a předseda dozorčí rady DP.

Na poslední chvíli

Praha návrh na čerpání peněz schválila na poslední chvíli, nabídka EIB totiž platí jen do konce června. Pak bude definitivně uzavřena možnost čerpání těchto prostředků.

Menší polovina peněz asi 2,5 miliardy korun (100 milionů eur) bude použita na zmíněnou obnovu vozového parku. Tedy na zaplacení za nákup tramvají, autobusů a modernizaci metra. Již dříve tuto možnost navrhovalo také představenstvo dopravního podniku. Společnost totiž na letošní rok dostala od města na investice pouhých 450 milionů korun, což by nestačilo ani na nákup nových autobusů.
Druhá polovina peněz bude použita na splacení dluhu. Praha v současnosti dluží asi 25 miliard korun.