Aktuálně bude volit přísedící pro obvodní soud Prahy 2 zastupitelstvo druhé městské části. Kandidovat může téměř každý, podmínky nejsou zvlášť přísné. „Předpoklady pro tuto funkci jsou státní občanství České republiky, způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, zkušenosti a morální vlastnosti dávající záruku, že přísedící bude svou funkci řádně zastávat,“ stojí na webu Prahy 2.

Kromě toho musí být zájemcům alespoň 30 let a podmínkou je též trvalý pobyt nebo pracoviště v dané městské části. Uchazeči narození před 1. prosincem 1971 mají ještě o dvě povinnosti navíc, musejí doložit negativní lustrační osvědčení a čestné prohlášení.

Obžalovaný policista před budovou soudu. Přišly jej podpořit desítky lidí.
Měl čekat, až se unaví? Soud osvobodil policistu, který zastavil motorkáře

Kandidáty pro pražské obvodní soudy vybírají městské části, pro městský soud pak zastupitelstvo magistrátu. „V praxi to vypadá tak, že zájemci o funkce přísedících se hlásí na příslušné městské části či pražském magistrátu. Příslušné úřady nám dají kandidáty k vyjádření,“ popsala mluvčí městského soudu Markéta Puci. 

Opakování mandátu u lidí 70+?

O práci se podle ní nehlásí jenom senioři, ale často i mladí lidé. „Jenže většina zástupců z druhé zmíněné skupiny bohužel po krátké době zjistí, že funkce přísedícího u našeho soudu je vysoce časově náročná a že je zaměstnavatel nebude uvolňovat. Pro náš soud jsou proto klíčoví přísedící z řad občanů v důchodu,“ uvedla Puci.

Branické divadlo.
Branické divadlo za 10 tisíc měsíčně. Značka: Nabídky posoudí tajná komise

Doplnila, že magistrát v uplynulých čtyřech letech odmítal, aby přísedící nad sedmdesát let věku opakovali svůj mandát. „Doufáme, že tato praxe by se s novým obsazením zastupitelstva mohla změnit,“ podotkla mluvčí.

Přísedící zasedají v senátu vedeném profesionálním soudcem. Při rozhodování platí rovnost hlasů, takže mohou profesionálního soudce i přehlasovat. Mají také nárok na odměnu, která činí 150 korun za každý jednací den. „Přísedící by zpravidla neměli zasedat více než 20 dnů v kalendářním roce,“ informovala radnice Prahy 2.

Bydlení v Praze. Ilustrační foto.
Máte dost peněz. Praha odebere soudcům a žalobcům městské byty