Pozvání moderátorky a komentátorky Deníku do konferenčních prostor PVA EXPO Letňany přijali primátor Bohuslav Svoboda (SPOLU/ODS) a jeho náměstci pro dopravu a územní rozvoj Zdeněk Hřib (Piráti) a Petr Hlaváček (STAN).

Úvodní slovo si vzal majitel provozovatele PVA Letňany firmy ABF Pavel Sehnal. V prvních řadách sledovali diskusi třeba bývalý náměstek pro dopravu a nynější zastupitel Adam Scheinherr (Praha sobě), ředitel pro rezidenční výstavbu společnosti Penta Real Estate David Musil či člen představenstva firmy Vltava Labe Media, vydavatele Pražského deníku, Petr Marek.

Záznam celé debaty

| Video: Youtube

Debata začala dotazy na zpoplatnění vjezdu do města, které se podle představitelů jednou zavede, řeč byla i dostavbě metra D a vůbec o prioritách města v dopravních stavbách. Podle Svobody je obtížné definovat časové úseky, za které se dokáže něco udělat.

„Jestliže se nepřipojí k těmto otázkám stát a nepomůže, tak bude čas dlouhý. Odstartovali jsme nyní linku D. To znamená, že ostatní věci jsou trošku potlačené,“ uvedl s tím, že za dva až tři roky se město dostane do fáze, kdy se s modernizací čtvrtí bude moci začít. Odkazoval třeba na plány vybudovat novou čtvrť v Letňanech, kde se debata konala.

Dalším tématem se stala bytová výstavba v hlavním městě. Jak uvedla Perknerová, podle jedné ze studií by mělo vzniknout 140 tisíc bytů a 55 tisíc je nyní v nějaké fázi výstavby. Problémem je ale cena. V ČR se na byt vydělává v průměru 16,5 let, což je o polovinu více, než třeba v Rakousku nebo Polsku. Současně má růst i cena nájmu.

Primátor Svoboda dal ohledně výstavby za příklad starý Spořilov. Na dotaz, zda podobný projekt vznikne v Nových Dvorech nebo Palmovce ale náměstek Hlaváček reagoval tím, že je třeba respektovat kontext a nelze tak okopírovat třeba model Francie. Problém je podle něj i v zákoně, kdy se Praha údajně snaží více ctít soukromé vlastnictví. Podle Svobody nelze stoprocentně čerpat inspiraci ani v levnější výstavbě v Polsku, které má podle něj zaděláno na větší ekonomické problémy než Čechy.