Chuť soutěžit a vyhrávat. Ta je společná všem věkovým kategoriím. Domovy seniorů napříč metropolí proto pořádají různé turnaje, kde lidé dříve narození poměřují síly v různých odvětvích.
Jeden takový se konal v půlce října v Domově pro seniory Chodov. Tohoto turnaje v šipkách se zúčastnil i Jaroslav Vejvoda z Domova pro seniory Krč, který se spoluhráči vybojoval čtvrté místo.
„Naši senioři jsou úžasní. Jsou zvídaví a bystří, takže pro ně neustále vymýšlíme pestrý program nejen v rámci aktivizace, ale například i výletů. Naposledy byli v pražské zoo,“ popsal Otto Kechner, ředitel DS Krč, jehož domov pořádá pro seniory například muzikohrátky, keramiku nebo každodenní ranní protažení.
Právě v tomto domově se také koná legendární pěvecká soutěž Krčský skřivan. Seniorky a seniory doprovází na klavír Radim Linhart, který je zapsán v Guinessově knize rekordů.
„Zahraji cokoli od lidovek až po současné hity. Celkem umím 3500 skladeb. Překonal jsem tak finského pianistu Richarda Jarnefelta, který měl v repertoáru 3000 skladeb,“ prozradil Pražskému deníku pianista Radim Linhart.
Chodovská šipka
Pořadatel soutěže Chodovská šipka – Domov pro seniory Chodov – nabízí svým seniorům také rozmanité aktivity.
„Jedná se například o kondiční cvičení, jógu, trénování kognitivních funkcí, reminiscenci, kulinářství, čtení na pokračování nebo Akademii III. věku ve spolupráci s VOŠ a SPŠ elektrotechnickou Františka Křižíka a Vědeckotechnickým klubem ve spolupráci s Akademií věd ČR.
A radost nám dělá samozřejmě i tradiční soutěž Chodovská šipka, která má za sebou již 13 ročníků,“ vyjmenovala ředitelka Ilona Veselá.Mezi nejoblíbenější akce se pak na Chodově řadí Křeslo pro hosta, které pravidelně obsazují známé osobnosti kulturního života.
Sluneční klání
Klub Šikulek, promítání filmů, vaření, poslech mluveného slova nebo trénink paměti. To všechno jsou aktivity, které najdete v DS Slunečnice v Praze 8.
„Velké oblibě se pak těší i sportovní soutěž Sluneční klání, kterou pořádáme i pro ostatní domovy seniorů,“ řekl Martin Benda, ředitel domova seniorů.
Kromě toho už se zaměstnanci chystají i na Vánoce. Seniory čeká vánoční výlet Prahou, pečení cukroví, pletení adventních věnců nebo vánoční koncert Magdalény Malé.
Cestování po světě. I v posteli
„V rámci pražských domovů jsme zcela jedineční ve využití virtuální reality v kombinaci s balanční plošinou při nácviku udržování rovnováhy jako prevence rizika pádů. Ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví používáme virtuální realitu při procvičování kognitivních funkcí v projektu Virtuální město. Virtuální realitu dále používáme i pro klienty upoutané na lůžku pro cestování po světě,“ popsal ředitel Martin Benda.
Cestománie, canisterapie, bingo nebo kuželky. To zažívají senioři v DS Elišky Purkyňové v Praze 6. „V současné době hostíme výstavu z projektu Národního muzea Do muzea? Třeba hned!, kde máme expozici s názvem Karel IV.
A už se také těšíme na řadu vánočních vystoupení, které nás čekají v prosinci přímo u nás v domově – například koncertní vystoupení školek a škol, profesionálních hudebních souborů a čeká nás také společné pečení a tvoření,“ popsala ergoterapeutka Taťána Janatová.
Tuzemský um
Žonglérské cviky, florbal v sedě nebo odpočinkové multisenzorické zóny. To je součástí aktivit pro seniory v Domově pro seniory Háje.
„Jedinečný projekt v rámci našeho domova je sportovní disciplína florbal v sedě, pro kterou jsme vymysleli vlastní pravidla. Radost našim klientům děláme i projektem Darované přání, kdy nabízíme možnost přát si nějaký zážitek, který mohou považovat za nesplnitelný. Podívat se do svého rodiště, setkat se se vzdáleným příbuzným nebo navštívit pro klienta významnou lokalitu. Podmínkou je, aby přání bylo splnitelné a klient zvládnul dopravu na místo,“ popsal Dominik Petrilák, aktivizační pracovník z DS Háje.
Tento domov seniorů pořádá také soutěž Tuzemský um, kam se mohou přihlásit domovy pražské i mimopražské. Senioři v rámci sportovního klání poměřují síly v disciplínách jako je hod na koš, střelba na branku nebo střelba z luku.