Plán Prahy vybudovat moderní koncertní sál se za poslední rok nikam neposunul. Město loni na jaře podepsalo memorandum, které mělo výstavbu koncertní síně podpořit.

Útvar rozvoje města (ÚRM) sice poté vybral několik lokalit, kde by mohl sál vyrůst, koordinační výbor, který se měl návrhy dál zabývat, se ale už rok nesešel.

V současnosti se uvažuje o tom, že by sál mohl vyrůst na Rohanském ostrově, v Bubnech, u kongresového centra nebo u Masarykova nádraží.

O výstavbu koncertního sálu usilují různé iniciativy už několik desetiletí. Zástupci města loni několik měsíců před volbami podepsali se sdružením na podporu tohoto záměru memorandum. Obě strany se dohodly, že prvním úkolem bude najít vhodnou lokalitu tak, aby bylo toto místo zaneseno i do připravovaného územního plánu. To se ale dosud nepodařilo.

Útvar rozvoje města podle mluvčí Zuzany Putnářové loni v červnu dodal koordinačnímu výboru sedm rozpracovaných variant i s nákresem a informacemi o majetkoprávních vztazích.

„O dalším jednání či jiné činnosti koordinačního výboru nemáme informace,“ uvedla Putnářová. Podle informací ÚRM se tak výbor zřejmě naposledy sešel loni 20. května.

Najdou se peníze?

To, že se záměr za poslední rok nikam neposunul, potvrdil i současný radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD). Podle něj by ale město na koncertní sál nyní zřejmě ani nemělo peníze. Kaucký slibuje, že na podzim obnoví činnost koordinačního výboru. Mezi nejpravděpodobnějšími lokalitami jsou v současné době podle Kauckého Rohanský ostrov, lokalita Bubny, jejíž obnova se dlouhodobě plánuje, prostor za kongresovým centrem nebo Masarykovo nádraží, které v budoucnu také čeká přestavba. V minulosti se mluvilo například o Štvanici.
Záměr výstavby sálu má podporu i u současného primátora Bohuslava Svobody (ODS).

„Každý primátor by měl mít sen, který je za hranicí jeho momentálních možností. Ten můj sen je vybudovat moderní koncertní multifunkční sál,“ řekl Svoboda. Podle Svobody ale nyní není město v tak dobré finanční situaci, aby si mohlo vybudování sálu dovolit.

Koncertní sál by měl mít minimální kapacitu 1800 míst a měl by sloužit i dalšímu kulturnímu využití. Na tom, že koncertní sál Praze chybí, se shodují jak hudebníci, tak politici a úředníci.

Čtěte také: Hudebníci chtějí v Praze větší koncertní sál