„Nejedná se o povolované ohňostroje, ale o pyrotechniku, kterou si koupí a odpalují obyvatelé. Nechceme, aby zejména v centru vznikala taková bojiště, jako tomu bylo v minulých letech, neboť to, co se dělo na Václavském náměstí, v ulicích staré Prahy nebo náplavkách, to je nepřijatelné," řekla novinářům radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), která návrh vyhlášky radním přednese.

Novoroční ohňostroj 1. ledna na pražském Vyšehradě.
Magistrátu navzdory! Novoroční ohňostroj se v metropoli nakonec uskuteční

Rachejtle či dělobuchy nebudou moci lidé odpalovat v památkové rezervaci nebo v okruhu menším než 250 metrů od domovů pro seniory či postižené a dalších lůžkových zařízení.

Zakázány budou i lampiony štěstí

V okolí Vltavy již zákaz platí. Nyní se zákaz rozšíří na všechny vodní toky včetně ostrovů, a to do vzdálenosti 50 metrů. Stejné pravidlo bude platit pro přehrady, hráze, vodní nádrže či jezy a tzv. zdrže. Zákaz počítá také s ochranou zvlášť chráněných území, přírodních parků. Také v tomto případě bude platit minimální ochranná hranice 50 metrů.

Dřevěný kostel sv. Michaela ze 17.století byl požárem zasažen v plném rozsahu.
Vyšetřování požáru kostela sv. Michala pokračuje. Policie hledá svědky

Pyrotechniku nebude možné použít ani ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu zoologické zahrady v Troji, útulků pro zvířata a veterinárních pohotovostí. Hlavní město z bezpečnostních důvodů zakáže používání výrobků, které nelze mít pod kontrolou a mohou způsobit požár. Takovým příkladem jsou například lampiony štěstí, které nesou otevřený oheň a neřízeně letí.

Některé radnice nesouhlasily

Praha původně zamýšlela zakázat pyrotechniku na celém území města. Od toho nakonec ustoupila. V připomínkové řízení s tím nesouhlasily některé radnice či kancelář primátora. „Proti se vyslovila i městská policie, podle níž je nereálné uhlídat všechny případy a celé území," dodala Marvanová.

Ilustrační foto.
Proč Praha nechce rušit modré zóny? Sanitky měly problémy s parkováním

Záchranáři v Praze za noční směnu v poslední silvestrovskou noc zaznamenali 255 případů pomoci, což je o něco méně než za běžný 24hodinový provoz a zároveň asi o 50 výjezdů méně než silvestr 2018. Policisté přijali poslední den v roce a na začátku nového přibližně tisíc oznámení na linku 158. Mezi půlnocí a 06.00 jich bylo více než 300. Hasiče lidé zavolali k 57 převážně menším požárům způsobeným zábavní pyrotechnikou.