Právě těch vlastnoručně utržených se spousta lidí nemůže dočkat. Už jen při vědomí, že jsou místní a čerstvě utržené, chutnají skvěle. Takoví lidé, pokud nemají vlastní zahrádku, pak často spoléhají právě na farmy nabízející samosběr.

Už aby ta možnost přišla, nemohla se dočkat zákaznice Ludmila, když si v pondělí 22. května všimla nabídky vaniček s jahodami, označenými jako české, v jednom z obchodů u krčského sídliště. Cena 22,90 Kč ji zaujala – avšak ruku již mířící k regálu zastavilo upozornění psané menším písmem, ale zato s vykřičníkem: jde o cenu za sto gramů.

Zdroj: Jiří Janda

Přesnou částku určí až vážení na pokladně – nicméně zhruba půlkilová mistička stojí přes stovku. I tak bylo vidět nakupující, pro něž to nebyl problém. Ludmila to vidí jinak.

„Tolik peněz za hromádku, kterou by člověk spořádal na posezení, vážně nedám,“ prohlásila. Z domova to má kousek do Kunratic, jež jsou v Praze jahodami proslulé. Ale ani tam většinou nenakupuje již nasbírané jahody. „Ráda si natrhám sama – jsem na čerstvém vzduchu a ještě si u toho odpočinu od sezení v kanceláři,“ připomněla výhody samosběru.

Potřebné jsou hlavně teplé noci

Webové stránky velkých pěstitelů, k nimž v Praze patří firmy Václava Macháčka a Jiřího Jakoubka, obě působící v Kunraticích, či provozovatele plantáží Hanse Schwenka, ještě pro letošní rok neohlašují ani zahájení prodeje, ani termíny samosběrů. Všechno záleží na tom, jak se bude vyvíjet počasí: jestli bude teplo, nebo chladno, řekl Deníku Jakoubek.

I když třeba ve Vraňanech na Mělnicku už s vlastní sklizní a prodejem začali, v Praze je situace jiná. „Červené jahody ještě nemám,“ poznamenal Jakoubek. Zahájení sklizně odhaduje zhruba za týden až čtrnáct dní. „Možná začneme trhat příští týden v sobotu,“ míní – ovšem s tím, že start to bude pomalý. Jestliže v hlavní sezoně dosahuje denní produkce šesti tun, pro první sobotu očekává, že by to mohlo být kolem 100 kg.

Na jahody do Vraňan se každý rok vydávají tisíce zájemců.
Sezona jahod začíná. Na farmě ve Vraňanech berou lidé košíky s jahodami útokem

Zdůrazňuje ale, že vše rozhodne vývoj počasí – a to hlavně noční teploty. „Jahody zrají přes noc,“ vysvětlil Jakoubek. S tím, že pokud třeba dvě noci po sobě teploměr vystoupá na nějakých 12 až 16 stupňů, zralost výrazně poskočí; naopak pokud teplota nepřekročí osm stupňů, jahody „sedí“ a nezrají. Právě počasí tak nyní po všem, co už se na plantážích udělalo, má rozhodující vliv na to, jaká bude sezona i kdy začne.

Cena se mění během sezony

„Samosběry přicházejí později po zahájení sklizně – myslím, že to bude někdy kolem 15 června,“ odhaduje Jakoubek. Cenu by chtěl zachovat stejnou jako loni. Tehdy vlastnoručně nasbíraný kilogram na začátku, kdy jahod bývá nejvíc a jsou nejlepší, přišel na 65 Kč. Později, zhruba od poloviny sezony, se cena snižovala až na 40 korun za kilo. Provozovatel má totiž zájem na tom, aby lidé nadále přicházeli a dosbírali i jahody dozrávající v dalších vlnách.

Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Cena tedy nezůstává neměnná, ale vyvíjí se podle kvality a množství dostupných jahod. Loňský průměr Jakoubek vyčíslil na 55 Kč za kilogram. Pro někoho prý cena lákavá, pro řadu lidí už méně, jestliže se samosběr spojený s vlastní prací. „Mnozí jsou pohodlní a než by vyrazili sbírat za 50 korun, raději si koupí u silnice už natrhané jahody z Polska za 60,“ připouští Jakoubek obavy, zda lidé přijdou.

Ekonomická krize a všeobecné zdražování se přitom nezdají jako hlavní argument, jak naznačil loňský úbytek sběračů: leckomu se zapojit vlastní ruce nechce. Ostatně se stává, že i brigádníci, kteří přijdou, někdy končí už po nějakých třech hodinách: s tím, že „mají dost“ a dál dělat nemohou. To ale znají i jiné firmy.

Odborníci radí začít s přihnojováním jahodníků v druhé polovině dubna a na začátku května.
Je čas postarat se o jahodníky: Jak si vyrobit levná hnojiva a mít lepší úrodu

Lidé, kteří přijdou na samosběr na Jakoubkovy plantáže Kunratických jahod, si přinesou vlastní nádoby. Ty se zváží – a po zaplacení zálohy 100 Kč mohou jít sběrači do pole. „Když mají natrháno, naplněné nádoby se opět váží, spočítá se cena – a od ní se odečte ta záloha,“ vysvětlil provozovatel.