Návštěvníci Sadů Svatopluka Čecha tak mají od pondělí 22. dubna novou atrakci. Poesiomat po zatočení klikou seznámí posluchače s tvorbou autorů, kteří žili a tvořili právě na Vinohradech.

V repertoáru poesiomatu tak nechybí básničky, písničky a úryvky textů z děl Svatopluka Čecha, Karla Čapka, Jiřího Šlitra, Foglarovo vyprávění nebo ukázky z historického vysílání Českého rozhlasu.

close Poesiomat v Sadech Svatopluka Čecha. info Zdroj: se svolením Prahy 2 zoom_in Poesiomat v Sadech Svatopluka Čecha.

Městská část Praha 2 v této souvislosti drží hned dvě prvenství, jelikož právě v této městské části byl instalován první Poesiomat na světě (náměstí Míru, 2015) a najdete zde i první dětský Poesiomátek (park Folimanka, 2022).

„S projektem Poesiomat jsme se spojili vůbec poprvé v roce 2015. Předloni jsme na něj navázali a představili veřejnosti další unikát – první dětský Poesiomátek na světě, ze kterého se zatočením kliky ozývají dětské básničky a písničky. Ten si díky svému umístění poblíž dětského hřiště v parku Folimanka rychle oblíbili malí i velcí posluchači. A já pevně věřím, že stejný úspěch bude mít i nový poesiomat v Sadech Svatopluka Čecha,“ řekl u příležitosti zahájení provozu nového poesiomatu starosta Prahy 2 Jan Korseska.

| Video: Youtube

Samotné Sady Svatopluka Čecha prošly v nedávné době částečnou revitalizací, při ktreých se upravil park a vznikl i nový vodní prvek se soustavou vodotrysků, jehož dno zdobí úryvek z knihy Svatopluka Čecha Pravý výlet pana Broučka do měsíce. Proto bylo jasnou volbou, že poesiomat bude umístěn právě v těchto místech.

Poesiomaty začal do veřejného prostoru umisťovat v roce 2015 spolek Piána na ulici Ondřeje Kobzy. A vůbec první Poesiomat na světě vyrostl tehdy právě v Praze 2. “Osobně jsem moc rád, že se můžeme vrátit tam, kde jsme začali,” uvádí Ondřej Kobza.

Podle něj byl původní Poesiomat na náměstí Míru prototyp, který započal cestu vývoje poetických mluvítek. “Poesiomaty prošly intenzivním vývojem. Nově mají kliku a člověk si tak musí skladbu vytočit. Navíc už není jen jukeboxem na poezii, ale nabízí širokou paletu žánrů: od písní přes pohádky až po vyprávění,” dodává Kobza.

Nápad se ujal na mnoha místech jak v České republice, tak i ve světě, např. v New Yorku, Paříži, Bruselu, Belfastu, Benátkách, kde jim říkají Poetry Jukebox.