Jedním z ohnisek maratonského dění se stalo centrum FitnessAction na krčském sídlišti v Praze. Přijeli tam i hosté z Poděbrad, kde se Maraton s roztroušenou sklerózou konával tradičně, ale letos pořádán nebyl. Součástí sobotního programu se stala i naučná stezka. Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, jenž akci tradičně organizuje, připomněla, že zde si lidé mohli nejen potrénovat paměť a procvičit jemnou motoriku.

„Seznámili se také s příznaky roztroušené sklerózy, jež jsou mnohdy těžce postřehnutelné: jde například o extrémní únavu nebo brnění konečků prstů,“ připomněla. Zdůrazňuje však, že projevy nastupujícího onemocnění mohou být velmi individuální a u různých lidí odlišné: vedle brnění rukou (což však může mít i řadu dalších příčin, například špatný posez u počítače) či větší únavy (i ta ale může mít rozmanitá vysvětlení, třeba pracovní zatížení) patří k těm typičtějším třeba zakopávání či ztráta rovnováhy.

Kateřina Bémová o maratonu MaRS | Video: Milan Holakovský

Právě poruchy rovnováhy mohou být alarmujícím signálem. Někdy se objevuje i rozostřené vidění, posunuté vidění nebo i dočasná ztráta zraku – a nezřídka právě oční lékaři odesílají pacienty na neurologii, když po detailních vyšetřeních dospějí k závěru, že jejich obtíže s vadami oka nesouvisejí.

Deníku Bémová zdůraznila, jak zásadní je rozpoznat roztroušenou sklerózu, zánětlivé onemocnění centrální nervové soustavy vznikající z dosud neznámé příčiny, včas. Stále sice jde o nevyléčitelné onemocnění, jež jenom v Praze a ve středních Čechách trápí několik tisíc lidí, nicméně včasné zahájení léčby může pacientům výrazně pomoci a oddálit vážnější obtíže.

Roztroušená skleróza bývá označována jako „nemoc mladých“: obvykle se ohlašuje mezi 20 a 25 roky. Což sice neznamená, že by se nemohla objevit už v dětství nebo pak až ne vyšším věku – to však bývá spíše výjimka.

„Důležité je vědět, že je léčitelná, i když nikoli vyléčitelná,“ připomněla Bémová s tím, že včasná diagnostika a nasazení biologické léčby umožní stav kompenzovat. Asi 19 tisíc pacientů u nás dostává moderní biologickou léčbu. V rámci republiky ji zajišťuje 15 vysoce specializovaných center, z nichž čtyři působí v Praze.

Hlavně se nebát přijít si zacvičit

Dění v rámci maratonu MaRS mělo tentokrát 34 ohnisek. Na rozdíl od minulosti, kdy se konaly 24hodinové maratony cvičení a dalších akcí, tentokrát noční pauza nechyběla. Nepřetržitý cvičební maraton, jakým akce začínala před 12 lety, už je podle Bémové minulostí.

„Součástí zdravého životního stylu je i spánek,“ vysvětlila organizátorka změnu. V Praze se různé akce vedle krčského sídliště, kde už má MaRS tradici od roku 2016, konaly také na Letné, v Ďáblicích i na Gutovce ve Strašnicích. Celkově se v metropoli zapojilo před 530 nadšenců. Vedoucí krčského FitnessAction Filip Krusberský připomněl, že pro někoho mohlo mít význam i jen přijít obhlédnout prostředí. „Je důležité, aby se lidé s pohybovými obtížemi cítili ve fitness centru dobře – a nebáli se přijít si zacvičit,“ poznamenal.

Na problémy s pohybem platí aktivní pohyb

Cílem maratonu, kdy si jednotlivá zapojená místa předávají symbolickou štafetu, aby se sportujícím podařilo společně zdolat právě maratonskou vzdálenost, je mimo jiné představit různé možnosti pohybu, aby se pacienti i jejich blízcí mohli seznámit s rozmanitostí možností, čemu se lze věnovat. Každý si tak může vybrat, co mu vyhovuje, dělá mu dobře a co ho bude bavit. A ano, skutečně se u toho mohou uplatnit i boxerské rukavice. Univerzální doporučení neexistuje: každý pacient je jiný a také projevy onemocnění se mohou výrazně odlišovat: záleží na tom, kterou část mozku postihlo.

Bémová současně klade důraz na skloubení psychoterapie s fyzioterapií, tedy na „propojení duše a těla“.

„To dokáže skvěle spojit třeba i muzikoterapie nebo vědomé dýchání,“ upozornila na aktivity, které si bylo možné v Krči vyzkoušet v sobotu odpoledne. Stejně jako třeba tai-či nebo kundalini jógu, již neuroložka a vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Eva Kubala Havrdová označuje za styl jógy zklidňující mysl a povzbuzující tělo.

„Cvičící se dostává do psychické i fyzické pohody, což je pro pacienty s roztroušenou sklerózou velmi přínosné. Cvičení se skládá z naladění, rozcvičky, sestavy a závěrečné relaxace s meditací,“ konstatovala. Jedna z fyzioterapeutek Klára Novotná vyzdvihla i kruhové tréninky doplněné radami, jak správně cvičit. Klidně i v případě, když má někdo třeba problémy s koleny!

Pro některé účastníky to znamenalo nový svět: dosud nepoznané činnosti představované lektorkami, terapeutkami nebo trenéry je zaujaly, rádi by se jim věnovali i nadále.

„MaRS je impulsem ke cvičení, ale pacienti by měli cvičit i po skončení akce. Inspiraci najdou například v návodných videích, která pro ně připravili studenti oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami na Univerzitě Karlově. Odkazy na lekce najdou zájemci na webu maratonmars.cz,“ poznamenala Bémová.

Roztroušená skleróza (RS)

- Jde o chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa.
- Propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy.
- Rizikovými faktory jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.
- Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách.
- Typické je střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou obtížné.
- Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů nad 20 tisíc.

Podrobné informace nabízí portál rskompas.cz.