Předchozí
1 z 7
Další

Střelecký masakr v budově Univerzity Karlovy

Bylo odpoledne 21. prosince, když předvánoční atmosféru prořízla děsivá, zdánlivě až neuvěřitelná informace: střílí se v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha. Už to znamenalo hroznou zprávu. A každé další přicházející sdělení bylo ještě horší. Vedle zraněných jsou na místě mrtví. Obětí je víc. Útočník pálí i z ochozu budovy. Pak sice policie informovala, že od střelce už nebezpečí nehrozí, ale situace zůstávala nepřehledná. Nemá vrah komplice připraveného pokračovat, až se mu dostane na mušku více lidí? Tyhle obavy se naštěstí nepotvrdily.

I když řádění osamělého střelce trvalo jen zhruba dvacet minut, nakonec se ukázalo, že při střelbě ve škole vzal život 14 lidem. Zranění utrpělo dalších 25 osob. Jeho běsnění ukončila sebevražda. Zastřelil se brokovnicí, když se k němu blížili policisté.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Ukázalo se, že nezabíjel poprvé. Před odjezdem do Prahy doma zamordoval otce – a také vyšlo najevo, že již o šest dní dříve zastřelil dva lidi v Klánovickém lese. Co spáchal, jeho okolí zaskočilo. Čtyřiadvacetiletý muž z Kladenska studoval v Praze historii, zbrojní průkaz získal teprve před několika měsíci – a okolí nepozorovalo varovné signály. Jeho pohnutky stále zkoumají kriminalisté. Také postup policie však prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Prošetřuje, zda si počínala správně. Ne na samotném místě činu, ale před příjezdem. Policie už totiž desítky minut pracovala s informací, že dotyčný je zřejmě ozbrojen a nejspíš odjel do Prahy spáchat sebevraždu. Vyklidila kvůli tomu budovu filozofické fakulty v Celetné ulici, kde měl mít přednášku. On tam však nebyl – a začal střílet v objektu školy na Palachově náměstí, kam běžně nedocházel.

Jan Dlask, Aneta Richterová, Magdalena Křístková, Lucie Špindlerová, Lenka Hlávková, Klára Holcová.
Oběti útoku v Praze: nadějná atletka, dobrovolná hasička, profesor i ředitelka

Zastřelení táty a miminka v Klánovickém lese

Dvojnásobná vražda spáchaná v Klánovickém lese vyvolala pozdvižení v pátek 15. prosince. Pachatel, který pak z místa činu zmizel, tam zastřelil muže na procházce s kočárkem i jeho dceru; teprve dvouměsíční miminko. Pátrání přineslo do Klánovic obří policejní manévry; objevila se také řada dohadů, spekulací i obav.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Odpovědi na všechny otázky přišly nečekaně – a to v souvislosti s řáděním vraždícího střelce v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy o šest dní později. V jeho bydlišti na Kladensku se našlo písemné sdělení – zřejmě dopis na rozloučenou – v němž se ke klánovickým vraždám přiznává. Policie oznámila, že tam našla i přímo vražednou zbraň z Klánovic.

Mobilní operační středisko u Klánovického lesa.
Vražda v Klánovicích: Jak se odvíjelo den po dni pátrání po střelci

Žhář, který upálil koně, kývl na osmiletý trest

Devět životů si vyžádalo řádění žháře, který 11. dubna podpálil objekt stájí na Císařském ostrově. Neumírali lidé, ale zvířata: šest koní a dva poníci (patřící jezdecké škole, organizující třeba také příměstské tábory pro děti) plus kočka. Hmotnou škodu hasiči odhadli na 3,5 milionu korun. O dva dny později kriminalisté vypátrali 30letého muže, kterého soud poslal do vazby. Policie zjistila, že dotyčný je podezřelý ještě ze založení dalších čtyř požárů. Včetně zničení stodoly se senem předloni v listopadu v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice, kde byl v té době pacientem; v souvislosti s tímto požárem byla škoda vyčíslena na 17 milionů.

Zdroj: Youtube

Stíhaný muž uzavřel se státní zástupkyní takzvanou dohodu o vině a trestu: přiznal se, vyslovil souhlas s tím, že by si měl odpykat osmiletý trest, i souhlas s ochranným opatřením ve formě zabezpečovací detence. Tuto dohodu schválil 20. prosince Městský soud v Praze, jeho rozhodnutí však zatím není pravomocné. Za obecné ohrožení, týrání zvířat a poškození cizí věci by u soudu mohlo být ve hře až 15 let vězení.

Požár stájí na Císařském ostrově v Praze.
Soud potvrdil žháři osm let ve vězení. Za zapálení stájí na Císařském ostrově

Soud má řešit jednání známého psychiatra vůči ženám

Obžalobě ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání čelí známý psychiatr Jan Cimický. Ten trvá na své nevině – a prohlásil, že ji u soudu prokáže, protože se hodlá aktivně bránit. Násilí vůči ženám se měl podle dostupných informací dopouštět již v minulosti – ale některé z jeho pacientek i další ženy, mezi nimiž nechyběly ani herečka a zpěvačka či televizní reportérka, o nich začaly hovořit až s odstupem (v roce 2021 poté, co se ukázalo, že by měl od tehdejšího prezidenta republiky Miloše Zemana převzít státní vyznamenání).

Jan CimickýJan CimickýZdroj: Tilen Vajt

Hlavní líčení mělo začít v listopadu, ale na projednávání kauzy dojde až nyní. Jednání totiž Obvodní soud pro Prahu 8 přeložil kvůli onemocnění předsedy trestního senátu. Původně se očekávalo, že problém bude spíš se zdravotním stavem obžalovaného. Ten totiž byl byl nedlouho před nařízeným termínem hospitalizován ve střešovické vojenské nemocnici.

Psychiatr Jan Cimický na archivním snímku
Cimický u soudu odmítl vinu, žalobkyně pro něj navrhuje tři roky vězení

Exposlanec podle soudu znásilňoval, on to odmítá

Tříletý nepodmíněný trest, který by si měl odpykat ve věznici s ostrahou, dostal 2. listopadu dříve populární politik a někdejší poslanec Dominik Feri. Obvodní soud pro Prahu 3 ho uznal vinným ze dvou případů znásilnění a třetího skutku ve stadiu pokusu. Verdikt, jehož součástí je také rozhodnutí o náhradě újmy poškozeným v celkové výši 510 tisíc korun, není pravomocný a věcí se ještě bude zabývat odvolací senát městského soudu. Feri, který trvá na své nevině, podal odvolání přímo v jednací síni; hned po vynesení rozsudku.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Soud projednával již starší záležitosti: údajné sexuální útoky na dvě mladé ženy (z nichž jedna nebyla ani plnoletá), které v roce 2016 nezávisle na sobě přijaly pozvání do Feriho bytu na Žižkově. Třetí skutek se týká roku 2018, kdy si do kanceláře v Poslanecké sněmovně pozval jinou mladou ženu k údajnému jednání o pozici stážistky. Soud uvěřil, že místo toho došlo na pokusy o líbání a osahávání – nicméně návštěvnici se podařilo odejít. O tom, co zažily, ženy promluvily do médií v roce 2021. Feri od počátku trvá na tom, že se sice třebas nechoval jako džentlmen, ale skutků, které mu obžaloba klade za vinu, se nedopustil. „Byl jsem odsouzen za něco, co jsem neudělal,“ prohlásil.

Soud s Dominikem Ferim 2. listopadu.
Dominik Feri je vinen, uvedl soud. Za znásilnění a pokus o něj má jít do vězení

Slavná jména, špičkoví manažeři. Vydírání v IKEM?

O překvapivé vyděračské kauze se na podzim hovořilo v souvislosti s elitní nemocnicí celostátního významu – Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM). Obviněni z vydírání byli někdejší ředitel Michal Stiborek (o němž se také od léta mluvilo v souvislosti s byznysem kolem úvěrů s lichvářskými úroky) a jeho bývalý náměstek Jiří Malý.

Server SeznamZprávy k případu uvedl, že nejvýše postavení manažeři měli vyvíjet nátlak na respektované kapacity působící v IKEM a ohrazující se proti způsobu, jakým je institut řízen. Server jmenoval známého kardiochirurga Jana Pirka, jenž tyto praktiky potvrdil, dalšího špičkového kardiochirurga, přednostu kliniky kardiovaskulární chirurgie Ivana Netuku, a šéfa transplantačního centra Jiřího Froňka. Údajně manažeři při nucení k poslušnosti naznačovali, že na ně mají kompromitující materiály. V souvislosti s případem byl ještě obviněn třetí muž; podle serveru šéf IT oddělení kvůli nelegálnímu získávání soukromých informací.

Michal Stiborek.Michal Stiborek.Zdroj: Mzcr.cz

Stiborek a Malý kvůli zájmu médií a policie o jejich osoby postupně rezignovali. V případě, že věc dospěje k soudu a ten by rozhodl o vině, může být ve hře až čtyřletý trest. Do vyšetřování se zapojila i Generální inspekce bezpečnostních sborů, a to kvůli prověření, zda do vydírání nemohl být zapojen některý příslušník policie. Právě kontakty na policisty, kteří prý dokážou udělat nepohodlným lidem potíže, měly být údajně jedním z přesvědčovacích argumentů. Žádný policista však zřejmě v kauze nefiguruje.

Michal Stiborek.
Policie obvinila tři lidi v kauze IKEM. Mimo jiné jsou podezřelí z vydírání

Smrt léčitele prý nebyl mord. Jen pomoc na cestě „domů“

Od jara do podzimu zaznívaly v jednací síni Městského soudu v Praze velmi neobvyklé a často až bizarní informace k někdejšímu dění ve společenství s rysy sekty působícího v Kutné Hoře, i když trestní senát řeší okolnosti úmrtí 50letého muže v bytě na pražských Hájích. Předloni v říjnu tam zemřel kutnohorský léčitel, působící jako vůdčí osoba onoho společenství, ovládající životy i vůli (a mimo jiné také peněženky) svých nejvěrnějších stoupenců. Ti byli ochotni plnit jakákoli přání svého guru. Třeba si na znamení pokání odseknout část malíčku na noze. Středočeská policie dokonce řeší dvě podezřelá úmrtí v rámci tohoto okruhu nejvěrnějších.

Z vraždy léčitele jsou obžalovány dvě ženy patřící ke skutečně nejbližším stoupencům; obě s doktorskými tituly. Pedagožka v důchodu, majitelka bytu, kde léčitel zemřel, a téměř o dvě generace mladší zubařka, která se právě kvůli tomuto léčiteli usadila v Kutné Hoře. Uvedly, že mu podle jeho vlastního přání pomáhaly spáchat sebevraždu: z jejich tehdejšího pohledu vrátit se „domů“, přejít do jiné dimenze. Zubařka mu zasadila – prý na jeho naléhání – postupně dvě rány pomocí skalpelů přinesených ze své ordinace. Měl vykrvácet, což se ale příčinou smrti nestalo. Podle výsledků pitvy podlehl otravě znecitlivujícími léky, které zubařka také obstarala.

Obě z jeho slov vyrozuměly, že spolu s jeho životem zmizí z tohoto světa i jeho tělo. A nepochybovaly. Když čekaly marně, samy přišly na policii ohlásit, co se stalo. Proces se již blíží ke konci, líčení má pokračovat v druhé polovině ledna. Protože se znalci neshodli v hodnocení psychického stavu obžalovaných žen a jejich příčetnosti, trestní senát si vyžádal revizní posudky znaleckého ústavu v Hradci Králové. Toto hodnocení zřejmě bude mít na verdikt zásadní vliv. Podle všeho však pravomocně rozhodne až odvolací senát vrchního soudu.

Soud s kutnohorskou zubařkou v Praze.
Kauza kutnohorské zubařky: Od smrti léčitele uplynul rok, jak soud rozhodne?