Na dlažbě zde poblíž tramvajové zastávky Bruselská leželo ne zrovna zanedbatelné množství stavební suti; včetně poměrně velkých kusů. Těmi by to zabolelo, i kdyby si je někdo upustil jen z ruky na nohu – a raději nemyslet na to, co by se mohlo stát, kdyby zasáhly chodce při pádu z větší výšky. Na první pohled totiž šlo o materiál ze zřícené římsy.

A mezi ním se povalovaly trosky stržené markýzy, která původně stínila nad vchodem do vinotéky. Její konstrukce, běžně schopná vzdorovat i vichru, tentokrát neměla šanci odolat. Přívalu letící hmoty podlehla.

Trosky římsy zřícené z domu na chodníku v Bělehradské ulici na Vinohradech. | Video: Milan Holakovský

Kolemjdoucí, kteří nadělení na chodníku nemohli přehlédnout, většinou obraceli zrak vzhůru a sjížděli pohledem fasádu domu. Hned několik krčilo rameny: tady se přece zdá být vše v pořádku. Mnozí se přece jen záhy zorientovali, některým však pomohla až nápověda: výš, výš, ještě výše – a vpravo nahoře.

Podobně vykroucené krky bývá na Vinohradech vidět snad jen ve chvílích, kdy hasiči v časech oblevy srážejí nebezpečné rampouchy. Případně když zachraňují kotě uvízlé v okapovém žlabu.

Na místě se Deníku nepodařilo zastihnout nikoho, kdo by věděl něco bližšího jak o samotné události, tak o jejím následném řešení. Setkal se jen s náhodnými kolemjdoucími mluvícími o tom, co se mohlo stát, kdyby se někdo ve špatnou chvíli ocitl na nesprávném místě.

Případně se objevily úvahy, jak to přijde, že suť zůstává na místě a nikdo ji hned neodstranil. Zaslechnout bylo možno různé hypotézy: snad se čeká na odvoz, možná na likvidátora pojišťovny, ale třeba i na příjezd statika…

close Trosky římsy zřícené z domu na chodníku v Bělehradské ulici na Vinohradech. info Zdroj: Deník/Milan Holakovský zoom_in Trosky římsy zřícené z domu na chodníku v Bělehradské ulici na Vinohradech.

Úřady se věcí zřejmě nezabývají. „My bychom to řešili pouze v případě, kdyby to byl náš dům,“ řekla Deníku mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová s odkazem na majetek městské části.

Deník nasměrovala na strážníky, kteří by mohli vědět více. Ani městská policie však na místě nezasahovala. „V dané věci se na nás nikdo neobrátil,“ sdělila vedoucí sekretariátu jejího ředitele Irena Seifertová.

To, že na místě nebyl nikdo vybavený výstražnou páskou určenou k označování nebezpečných, problémových či zakázaných míst, ostatně potvrzovalo i provizorní ohrazení místa s ležící sutí. Posloužily k tomu dvoje štafle, žebřík – a dokonce smeták na násadě.