„To je jasné, ne? Mám na ten úřad největší kvalifikaci, vhodná bych byla i manažersky, ale zdá se, že bohužel ne politicky. Pro nové vedení města je to takový malý politický test, jestli dokážou rozhodovat objektivně. Zatím se to nezdá,“ řekla Krnáčová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Zpravodajský web tento týden nabídl obsáhlé a dosti otevřené interview s bývalou primátorkou. Krnáčová například prohlásila, že by podruhé do ANO nevstoupila, se šéfem a trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem se odmítá bavit. „Řídit stát jako firmu je ta největší hovadina, kterou jsem kdy slyšela,“ uvedla.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
Krnáčová vzdala boj o magistrát? Exprimátorka nepřišla na testy

V rozhovoru rovněž nabídla veřejnosti svůj pohled na „výběrko“ na pozici ředitelky magistrátu. „Bohužel se mnou moc nekomunikují a ještě mě vůbec o ničem neinformovali. Nikdo se neozval a teď najednou čtu v médiích, že jsem se nedostavila kvůli tomu, že jsem byla v zahraničí. Ano, byla jsem pryč, když mě nikdo nepozval,“ řekla Krnáčová.

Nedostala jsem pozvánku na písemný test

Podle Seznam Zprávy totiž bývalá primátorka byla vyřazena z šestice uchazečů (nakonec zbyli čtyři finalisté) kvůli tomu, že nedorazila na písemné testy, které měly být jednou z podmínek pro úspěšné absolvování celého procesu. Ale Krnáčová si stěžuje, že pozvánku vůbec nedostala. Podle ní se ji snaží zástupci koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) ze soutěže předčasně vyřadit, protože v komisi sedí i členové opozici i úředníci, takže Hřib a spol. nemá výběrové řízení úplně pod kontrolou.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
Krnáčová vydá „thriller z Prahy o chapadlech moci“. Vrátí se na magistrát?

„V rámci výběrového řízení na ředitele/ředitelku magistrátu, které se uskutečnilo zcela řádně, nebyl doporučen komisí k výběru žádný z uchazečů. Vzhledem k mlčenlivosti a ochraně osobních údajů se nebude hlavní město vyjadřovat ke konkrétním uchazečům. V nejbližších dnech začne hlavní město připravovat vypsání nového výběrového řízení,“ uvedl na webu Prahy mluvčí Vít Hofman.

Komise nevybrala žádného uchazeče

Magistrátní zpráva potvrzuje, že ve druhém kole uchazeči psali test a následně přistoupili k ústnímu pohovoru. „Poslední jednání se uskutečnilo ve středu, komise však i s ohledem na názor zástupců úřadu nevybrala žádného vhodného uchazeče,“ sdělil Hofman. Favoritem přitom měl být Tomáš Havel, který vede magistrátní právní odbor.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
Magistrát hledá schopného manažera. Přihlásila se exprimátorka Krnáčová

„Ředitel magistrátu je manažerem velké organizace, který organizuje, rozhoduje, pracuje s informacemi, komunikuje, motivuje, vede a koordinuje úředníky. Je také v poněkud speciálním postavení – na jedné straně zajišťuje přenesený výkon státní správy, kde jsou pevně nastavena pravidla zákonnými normami – na straně druhé ale odpovídá také za to, aby úřad fungoval i směrem k samosprávným orgánům a občanům a zajišťoval jim kvalitní servis. Z toho důvodu je ředitel významnou osobností jednak z pohledu fungování veřejné správy jako takové, ale i z pohledu rozvoje celého hlavního města. Ve své podřízenosti má také více jak dva tisíce zaměstnanců,“ přibližuje magistrát náplň práce, kterou už skoro rok a půl vykonává Zdena Javornická, zástupkyně odvolané ředitelky pověřená řízením úřadu

Krnáčová: Mám principy a od těch neuhnu

Martinu Děvěrovou totiž primátorka Krnáčová v létě 2018 odvolala. Nyní pro Aktuálně.cz přiznala, že se jí „tuze nelíbilo propojení s určitou politickou stranou“. Děvěrová totiž měla vazby na ČSSD. Sama Krnáčová, která se chce vrátit na magistrát, je přitom členkou hnutí ANO. „To ale ještě neznamená, že jsem s členy hnutí nějak propojená. Mám ve svém životě určité principy a od těch neuhnu,“ vysvětlila bývalá primátorka paradoxní situaci po svém.

Na druhou stranu dodává, že chápe i postoj Hřibovy koalice, která nechce obsadit prestižní úřednické místo členkou opoziční partaje. „Ale tak ať to takhle řeknou normálně a chovají se profesionálně. Ne že si budou vymýšlet hlouposti typu, že mě nepozvou na testy a pak budou říkat, že jsem se nedostavila. To profesionální není,“ uzavřela Krnáčová. 

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila 16. října 2018 v Praze na tiskové konferenci ke zhodnocení volebního období.
Exprimátorka se vrací do politiky. Bude Krnáčová šéfovat pražskému ANO?