Ředitel IKEM Stiborek měl podle zjištění Seznam Zpráv nejdříve investovat přes padesát milionů korun do podniku s úvěry a následně přes svou firmu Glenias House peníze půjčovat s vysokým úrokem. Tím si měl přijít na desítky milionů korun.

Samotný Stiborek svou vinu a protiprávní jednání dříve v médiích popřel. Mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová se pro Deník k rezignaci blíže vyjádřit nechtěla. Odkázala pouze na zprávu Stiborka na webu, ve které stojí: "Vždy jsem pečoval o stabilitu, rozvoj a vynikající výsledky Institutu klinické a experimentální medicíny. Osobní útoky webových novinářů ze serveru Seznam Zprávy, kteří z mého někdejšího, 3 roky již neprobíhajícího, legálního podnikání uměle vyrobili dehonestační kauzu, mi bohužel znemožňují pokračovat v péči o dobré jméno IKEM," stojí ve vyjádření Stiborka s tím, že to je důvod, proč se rozhodl rezignovat na post ředitele. "Svoji pověst, poškozenou výše zmíněnými „novináři“, proto budu dál bránit soudní cestou," uvedl.

Dnes ale nabídl ministru zdravotnictví Válkovi svou rezignaci, který ji přijal. Ve funkci Stiborka nahradí zástupce ředitele Jiří Malý. „Očekávám, že nyní se IKEM po tomto turbulentním týdnu vrátí k tomu, co je mimo jiné jeho základním smyslem - péči o pacienty a excelentnímu výzkumu," uvedl na briefingu Válek.

Pochybný podnik

Stiborkova společnost Glenias House půjčovala peníze prostřednictvím firmy Califica do které podle Seznam Zpráv postupně poslala minimálně 54 milionů korun. Firma Califica ovládaná Jaroslavem Holanem, odsouzeným v jiné kauze za zpronevěru, následně půjčovala peníze jednotlivým zájemcům za úrok 48 procent ročně a s vysokými smluvními pokutami i 140 tisíc korun za den. Stiborek webu Blesk.cz řekl, že neznal koncové uživatele půjček. Od Holana měl prý informace, že se jedná o půjčky podnikatelským subjektům.

Zatím není jasné, kde Stiborek vzal přes 50 milionů, které do firmy vložil. Podle jeho dřívějších vyjádření šlo o rodinné peníze které získal prodejem domu a bytu, část si vydělal na vysokých manažerských pozicích a část si půjčil. Stiborek uvedl, že s podnikáním skončil před více než třemi lety. Stiborek místo ředitele IKEM obhájil letos v květnu, podle Válka měl daňová přiznání, kde byly toky peněz jasné.

Bezpečnostní prověrka

Podle ministra zdravotnictví Válka má Stiborek jednu z nejpřísnějších prověrek Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob dříve doplnil, že jde o takzvaný doklad o bezpečnostní způsobilosti fyzické osoby.