Ocenil jeho osobní nasazení a přínos neziskové organizace v České republice i v zahraničí. Pánek v projevu poděkoval Francii, kolegům i rodině.

"Dnes večer Francie oceňuje vaše nasazení a vaše zásluhy," řekl velvyslanec Dutertre česky, než pokračoval ve slavnostním ceremoniálu ve francouzštině.

"Diplomacie je o obraně zájmů francouzských, evropských i světových, ale také o hodnotách. A právě hodnoty jsou to, co tvoří naši evropskou identitu," řekl Dutertre.

Velvyslanec popsal Pánkovu kariéru od studentských začátků, přes první humanitární akce po rozvoj Člověka v tísni do dnes největší organizace svého druhu ve střední Evropě. Opakovaně zmínil i téma války na Ukrajině, kterou téměř před rokem napadlo Rusko. Nakonec Pánkovi připnul řád na červené stužce.

Pánek poděkoval Francii i velvyslanci za výstižný popis činnosti Člověka v tísni, řád věnoval i svým kolegyním a kolegům z organizace. Zavzpomínal i na svého otce, který mu podle něj předal dvě moudra: "Nikoho se neboj a nad nikoho se nepovyšuj."

"Skromnost, akceschopnost, pokora a sebevědomí," popsal Pánek hodnoty Člověka v tísni. Do budoucna by byl rád, aby organizace pomáhala ještě více i v České republice, ačkoliv její zásah během pandemie covidu-19 a energetické krize vzrostl. Velkou výzvou dneška je také rozvoj mise v mnoha ohledech problematickém a nebezpečném Jemenu.

K Francii Pánka pojí vzpomínky i současná práce. Paříž byla první destinací, kam se po revoluci v roce 1990 vydal a kterou za velmi provizorních podmínek, ale s o to větším nadšením, poznával. V rámci platformy Alliance 2015 dnes Člověk v tísni spolupracuje s francouzskou organizací Acted.

Na slavnostní večer na francouzském velvyslanectví vedle Pánkovy rodiny a kolegů dorazil také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

V roce 1989 byl Pánek jedním z výrazných studentských vůdců sametové revoluce a krátce zasedl i v Parlamentu. Před politikou dal ale nakonec přednost charitativní činnosti, začal se věnovat projektům humanitární a rozvojové pomoci a stál u zrodu společnosti Člověk v tísni.

Dnes je stále ředitelem této největší středoevropské organizace svého druhu, která působila v mnoha krizových a válečných oblastech. Za svou práci byl několikrát oceněn.

Řád čestné legie je francouzské nejvyšší státní vyznamenání, které se uděluje na základě dekretu francouzského prezidenta. V roce 1802 jej založil Napoleon Bonaparte, a to za vynikající civilní nebo vojenské zásluhy o francouzský národ. Mezi české nositele řádu patří například Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Havel, režisér Miloš Forman, malíř František Kupka, letec František Fajtl, spisovatel Milan Kundera nebo zpěvačka Marta Kubišová. Loni v prosinci ho dostala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.