Na Rohanském ostrově vznikne nová základní škola pro 918 žáků s 27 třídami za 970 milionů korun. Původně zvítězil návrh studia A X X I, se kterým se ale radnice loni nedohodla na podmínkách. Radnici se nezdála cena jejíž neadekvátnost údajně potvrdil i odborný posudek. Vítězný ateliér zase mluvil o nestandardní smlouvě, která měla mít rozsah přibližně 120 stran.

Budoucí umístění ZŠ Rohan a okolí | Video: Eliška Stodolová

Projekt levnější o deset milionů

Radnice Prahy 8 nyní oznámila, že uzavře smlouvu s ateliérem IGLOO architekti, který skončil v architektonické soutěži o návrh nové školy jako druhý. Jeho nabídku údajně označil odborný posudek za cenově odpovídající. „Jsem přesvědčen, že jsme v přípravě tak velké investiční akce nic nepodcenili, maximálně jsme eliminovali rizika pro městskou část, a nakonec jsme získali spolehlivého partnera, který vnímá naše představy, potřeby, možnosti a omezení,“ uvedl místostarosta pro územní rozvoj Radomír Nepil (ANO), který má výstavbu školy na starosti.

Podle Nepila nabídl ateliér IGLOO architekti levnější projektovou dokumentaci. „Vítěz, se kterým jsme se nakonec nedomluvili, požadoval 69 milionů bez DPH na projektovou dokumentaci. Ateliér IGLOO architekti si řekl o 59 milionů, tedy o deset milionů méně. Se smlouvou, která se vítězi nelíbila, nemají problém, a to je asi z 90 % stejná,“ uvedl Nepil na dotaz Deníku s tím, že smlouva je rozsáhlejší z důvodu ochrany městské části.

Vítězné architektonický ateliér A X X I již dříve pro Deník uvedl, že zkušenost s vedením Prahy 8 a projektovými manažery je po všech stránkách velmi negativní. „Architektonickou soutěž na novou školu pro 900 dětí na Rohanském ostrově jsme vyhráli na jaře roku 2022. Následující půlrok jsme čekali, než se vyřeší problémy na straně zadavatele. O zakázce jsme v rámci JŘBU (jednací řízení bez uveřejnění, pozn. red.) začali jednat v lednu 2023. Každé takové zdržení generuje v rámci stavebnictví výrazné navýšení cen dané inflací, ale hlavně cenou stavebního materiálu a práce,“ uvedl k vyšší ceně zakladatel studia A X X I Luděk Šimoník. Podle Nepila ale to, že jednání s vítězem ztroskotala, v soudní spor nevyústí. "Radnice nemá povinnost uzavřít smlouvu s vítězem," uvedl.

Místostarosta pro územní rozvoj na Praze 8 Radomír Nepil (ANO) o budoucí Základní škole Rohan | Video: Eliška Stodolová

Podle starosty Prahy 8 Ondřeje Grose (ODS) jde o největší investiční akci, kterou radnice nyní připravuje. „Je zároveň ukázkovým příkladem spolupráce veřejného a soukromého sektoru na rozvoji městské části, kdy významnou část nákladů na novou školu zaplatí investoři, kteří v lokalitě staví nebo budou stavět. Na zbývající část má finanční prostředky poskytnout Hl. m. Praha, jak se nám již dříve podařilo vyjednat a následně i potvrdit v kontribuční smlouvě,“ vysvětlil.

Moderní škola v zeleni

Porota v architektonické soutěži ocenila, že návrh IGLOO ARCHITEKTI přináší střízlivé řešení fasád, přehledné dispoziční řešení a zvolené umístění tělocvičen s přirozeným osvětlením. Porota vyzdvihla také ekonomičnost návrhu v rovině investiční, provozní i konstrukční. „Hlavní vstup do budovy je záměrně orientován do boční ulice, nikoliv přímo k řece nebo přímo do vnitřního náměstí. Tato boční ulice je však rozšířena tak, že se stává svébytným předvstupním prostorem – piazzettkou, která akcentuje hlavní vstup do budovy a současně propojuje navrhované vnitřní náměstí s parkem a přírodní krajinou podél Vltavy,“ upřesnil architekt Igor Šimon z IGLOO ARCHITEKTI.

ZŠ Rohan bude částečně čtyřpodlažní, v třípodlažní části budou umístěny tělocvičny a prostory pro zaměstnance. Fasáda je navržena v zelenkavém odstínu broušené omítky v kombinaci s dřevěnou konstrukcí „vložené“ velké tělocvičny, počítá se s dřevěnými okny a hliníkovými prosklenými konstrukcemi v přízemí.

Stavba je navržena v pasivním energetickém standardu, vytápěna by mohla být zemními vrty, na střeše budou umístěny fotovoltaické panely a zelené zahrady, počítá se se zachytáváním dešťové vody pro splachování záchodů a zalévaní zelených ploch.

close Druhý vítězný návrh na ZŠ Rohan. S architekty nakonec MČ Praha 8 uzavřela smlouvu. info Zdroj: Ateliér IGLOO ARCHITEKTI zoom_in Druhý vítězný návrh na ZŠ Rohan. S architekty nakonec MČ Praha 8 uzavřela smlouvu.

Kromě 27 kmenových tříd a dalších odborných učeben návrh počítá s kuchyní, speciálními třídami pro výuku jazyků, dílnami, IT učebnou, třídou pro výuku robotiky, knihovnou a školním klubem. Součástí bude ohraničený, zamykatelný prostor pro umístění kol a koloběžek žáků a zaměstnanců. S přilehlou cyklotrasou se očekává hojné využití těchto prostředků a je tedy požadováno místo pro minimálně 50 kol a 150 koloběžek.