Koněvova ulice leží celá na Žižkově a je dlouhá asi 3,4 kilometru. Zastupitelé Prahy 3 schválili podání žádosti o přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu zhruba před rokem. Před tím o změnu usilovali někteří místní obyvatelé, jejich snahy ještě posílilo loňské napadení Ukrajiny Ruskem.

O přejmenování rozhoduje rada hlavního města na základě doporučení magistrátní místopisné komise, která se změnou souhlasí. Radnice Prahy 3 se na chystanou změnu už připravila a základní informace pro občany zveřejnila na webových stránkách.

Přejmenování se podle informací městské části dotkne asi 5000 lidí. Lhůta, v rámci které bude množné výměnu dokladů provést je v rozemzí od 1. října 2023 do konce března roku 2024. Výměna dokladů dříve než v říjnu nebude možná. Nicméně se mohou obyvatelé Koněvovy ulice v předstihnu registrovat on-line na úřad tak, aby předešli čekání.

„Uvědomujeme si, že výměna občanských průkazů může být obyvateli dnešní Koněvovy vnímaná jako komplikace, úkol navíc. Proto jsme na radnici udělali maximum, aby to byl úkol co nejjednodušší, bez čekání a bez poplatků. Zároveň využijeme všechny možné cesty, jak o všem podstatném informovat včas,“ říká starosta Prahy 3 Michal Vronský.

K přejmenování Koněvovy ulice se na svém twitterovém účtu vyjádřil i pražský primátor Bohuslav Svoboda. 

„Karel Hartig byl pro Žižkov zcela zásadní osobností, sám se zasazoval o místopisné názvy mnoha místních ulic. Proto jsme přesvědčení, že právě jeho jméno by naší nejdelší třídě více než slušelo,“ říká k přejmenování radní Prahy 3 Pavel Křeček.

Ulice Koněvova pohledem cyklisty

| Video: Youtube

Obyvatele s trvalým bydlištěm v Koněvově ulici bude radnice o změně informovat včas prostřednictvím dopisu společně s informacemi, na kterých dalších místech je vhodné změnu trvalého bydliště nahlásit.

Majitelé osobních automobilů budou muset měnit také technické průkazy. Výměna občanského i technického průkazu je v tomto případě zcela zdarma.

Historie ulice v Praze 3Dnešní Koněvova ulice na Žižkově nesla původně název Vídeňská, v letech 1875 – 1940 se jmenovala Poděbradova, pak až do roku 1945 byla Brněnská. A než ji rozhodnutím Ústředního národního výboru hl. m. Prahy v roce 1946 komunisté přejmenovali na Koněvovu, byla rok opět Poděbradovou.

Karel Hartig (1833-1905)Byl český vlastenec a stavitel, který se v roce 1876 stal prvním starostou samostatného Žižkova, tehdy nazývaného Královské Vinohrady I. Na Žižkov byla obec přejmenována o rok později na Hartigův návrh.


Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 až 1973)Byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci druhé světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl však také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi. Vedení Prahy 6 nechalo v roce 2020 odstranit maršálovu sochu z náměstí Interbrigády v Bubenči. Proti byla ruská ambasáda, komunisté nebo různé proruské spolky a aktivisté. Loni v květnu pražští zastupitelé odebrali Koněvovi čestné občanství.