Společným zpěvem státní hymny začala krátce po 14. hodině na Václavském náměstí demonstrace proti vládě. Podle policie se na ní sešlo na 70 tisíc lidí. Protest s názvem Česká republika na 1. místě je společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou a chtějí změnu. Vystoupit mají například zástupci hnutí SPD, Trikolory nebo komunistů.

Pořadatelé očekávali, že na akci přijdou desetitisíce lidí. Policie odhaduje počet účastníků demonstrace na 50 až 70 tisíc, policisté dosud nezaznamenali žádný problém, řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Postřehy zpravodaje Deníku z místa dění

Demonstrace má trvat dvě až tři hodiny. Řečník vyzval účastníky ke klidu a upozornil na případné provokatéry, na které mají lidé přivolat policisty.

V moři českých vlajek je i ostrůvek asi deseti rudých vlajek KSČM.

Řečník tvrdí, že Václavské náměstí je plné a vítá média. Lidé skandují „Už je to tady!“ a „Už jsme tady!“ Ozývá se také pískot se slovy: „Demisi, demisi!“

Někteří demonstranti lezou na sochu sv. Václava, policisté je vyzývají, aby slezli.

Odpůrci demonstrace stojí u vchodu do Národního muzea pod ukrajinskou vlajkou. Je tam také vlajka NATO a někteří lidé se dožadují její sundání.

Na konci demonstrace mají být zveřejněny požadavky, především demise vlády.

Zdeněk Jandejsek ze společnosti Rabbit Trhový Štěpánov ve svém projevu tvrdil, že Česku hrozí hlad a že zemi řídí hospodářští negramoti.

Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová odhadla, že na Václavském náměstí je v dané chvíli sto tisíc lidí.

Bývalý poslanec Lubomír Volný hecoval dav a nechtěl odejít od mikrofonu. Vyzval ke spolupráci národoveckých sil. Podle něj zatím zklamaly.

Mnozí demonstranti si přinesli české vlajky, někteří také bubny a transparenty s nápisy jako třeba Na každou svini se vaří voda nebo Ukrajincům pomyšelní a nám dva svetry. Mají hesla proti EU, NATO, premiérovi Petru Fialovi (ODS), Zelené dohodě pro Evropu a odmítavému postoji vlády vůči Rusku. Policie odklání dopravu z horní části náměstí, magistrála je průjezdná. Za ní na schodech Národního muzea je několik desítek odpůrců demonstrace s velkou vlajkou NATO a EU.

Na místě je velkoplošná obrazovka a ozvučení, čekání na řečníky zkrátil lidem písničkář Pepa Nos s písní Žádné strachy. Policie odklání dopravu z horní části náměstí, magistrála je průjezdná. Za ní na schodech Národního muzea je několik desítek odpůrců demonstrace s velkou vlajkou NATO a EU.

"Cílem naší demonstrace je nutnost změny, hlavně v řešení otázek cen energií, zejména elektrické energie a plynu, které způsobí destrukci našeho hospodářství už letos na podzim. My jsme vyzvali pana (premiéra Petra) Fialu (ODS), aby s námi jednal, ale bohužel nemáme žádnou odpověď. Takže budeme dále tlačit na to, aby tato vláda skončila. Budeme chtít její demisi," řekl spoluorganizátor akce Jiří Havel.

Předsedkyně Trikolory Majerová Zahradníková po 15. hodině uvedla, že počet demonstrantů přesáhl 100 tisíc. „Česká republika potřebuje českou vládu. Fialova vláda je možná ukrajinská, možná bruselská, ale rozhodně ne česká,“ řekla.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Vláda má podle ní snížit daně, včetně DPH, a ukončit protiruské sankce, které poškozují české podnikatele. Žádá i zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu. "Toto není naše válka," míní. Ekonomický expert Trikolory, děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík pak mimo jiné obvinil Německo, že chce ovládnout ČR pomocí Evropské unie.

Pořadatelé demonstrace již dříve tento týden uvedli, že chtějí odchod současné vlády, zmírnění dopadů energetické krize a nápravu škod. Požadují osvobodit tuzemský průmysl od závislosti na zahraničních společnostech, dále vojenskou neutralitu a zajištění přímých smluv s dodavateli plynu za nízké ceny, především s Ruskem. Česká republika podle nich potřebuje změnit systém rozdělování a plateb za elektřinu tak, aby neplatila prostředníkům na burze.

Na sobotní akci by měl vystoupit bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek nebo energetický expert Vladimír Štěpán. Vystoupit mají podle webu akce také poslanec SPD Jiří Kobza, předsedkyně hnutí Trikolora Zuzana Majerová nebo kandidát komunistů na prezidenta Josef Skála.

Policie v souvislosti s demonstrací přichystala standardní bezpečnostní opatření, řekl  mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Na protest, stejně jako na další akce, které se v sobotu konají, dohlíží stovky policistů. Do Prahy se sjeli rovněž účastníci desátého ročníku Prague Harley Days, jehož součástí je i jízda stovek motocyklů přes centrum metropole.