Povodňový orgán hlavního města Prahy ve středu 5. června znovu vyhodnotil aktuální povodňovou situaci v metropoli, která se nadále zlepšuje.

Protipovodňová opatření v Praze. | Video: Deník/Radek Cihla

Díky pozitivnímu vývoji počasí a útlumu odtoku z Vltavské kaskády by měl na Vltavě ve středu odpoledne pominout první stupeň povodňové aktivity, což znamená, že město zruší protipovodňová opatření, která byla zavedena v reakci na zvyšující se hladinu řeky.

Technická správa komunikací plánuje po fyzické kontrole otevřít cyklostezku na Zbraslavi, zatímco Trade Centre Praha po kontrole postupně zpřístupní části náplavek. Do provozu se vrací také vltavské přívozy. Linky P3, P5 a P6 jsou již v provozu a v odpolednějších hodnách budou opět dostupné i linky P1 a P2.

Protipovodňová vrata na Čertovce otevře Povodí Vltavy ve spolupráci s pražskými hasiči ve čtvrtek kolem deváté hodiny ranní.

„Jsem samozřejmě rád, že situace se vyvinula pozitivně. Na povodňové situace jsme každopádně připraveni, bezpečí Pražanů je naší prioritou,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.

Aktuálně v Čechách neprší a za posledních 24 hodin zde nespadly prakticky žádné srážky. Předpověď počasí do zítřka nenaznačuje žádné významné deště a meteorologové očekávají pouze méně významné bouřky v následujících dnech. První povodňový stupeň je nyní pouze na několika místech na Berounce, přičemž hladina řeky by měla dále klesat.

| Video: Youtube

Povodí Vltavy proto plánuje snižovat odtok z Vltavské kaskády, což povede k dalšímu poklesu průtoku a hladiny Vltavy v Praze pod první stupeň povodňové aktivity.

Veškerá přijatá opatření byla preventivní a zaměřena na včasnou ochranu obyvatel a turistů v metropoli. Hlavní město bude nadále bedlivě sledovat vývoj počasí a hladiny řeky a je připraveno reagovat na jakékoli změny v situaci. Tento přístup zajišťuje, že Praha je připravena čelit nepředvídatelným událostem a chránit své obyvatele i návštěvníky.

Díky efektivnímu řízení povodňové situace a příznivým meteorologickým podmínkám se Praha vrací k normálnímu životu. Zrušení protipovodňových opatření a otevření klíčových infrastrukturních prvků umožní obyvatelům a turistům opět plně využívat město a jeho možnosti.