Investorem byla Pražská vodohospodářská společnost, dodavatelem pak konsorcium „Společnost PPO Karlín“, ve kterém spojily síly společnosti SMP Vodohospodářské stavby (člen Skupin VINCI Construction CS) a Čermák a Hrachovec. Provozovatelem protipovodňových opatření budou Pražské vodovody a kanalizace. Náklady na tuto etapu se vyšplhaly do částky 483 milionů korun.

„Protipovodňová ochrana Prahy je od tohoto okamžiku zase o něco silnější. Jsem rád, že se nám podařilo dílo dokončit a věřím, že obyvatelé Karlína teď budou mít přeci jen klidnější spaní. Záleží nám na ochraně životů, zdraví, ale i majetků Pražanů, a proto nehodláme v otázce ochrany před živelnými pohromami nic podcenit,“ uvedl Michal Hroza, pražský radní pro oblast infrastruktury.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

„Karlín si definitivní dokončení protipovodňové ochrany určitě zaslouží. Děkuji za tuto finančně náročnou, a hlavně přínosnou investici. Zároveň doufám, že nebudeme muset celý systém již nikdy aktivovat, protože léta 2002 a 2013 již nechceme nikdo zažít,“ řekl starosta Městské části Praha 8, jejíž je Karlín součástí, Ondřej Gros.

Nová retenční nádrž pojme až 6 000 kubíků. Tím dojde k výraznému snížení množství odpadních vod, které přepadávají do Vltavy.

Představení konceptu městské a meziměstské vzdušné dopravy budoucnosti pomocí autonomních bezpilotních létajících prostředků, které by fungovaly jako aerotaxi.
Z Hlaváku na letiště za pár minut. Češi pracují na bezpilotní městské dopravě

O výstavbě protipovodňových opatřeních v Karlíně, který byl z větší části vyplaven právě vodou z kanalizační sítě, rozhodlo vedení metropole ihned po povodních v roce 2002. „Celá stavba byla rozdělena do sedmi etap a začala již v roce 2004. Celková investice dosáhla 800 miliónů korun,“ informoval předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Pavel Válek. 

Pražský magistrát vložil od roku 2002 do protipovodňové ochrany města na čtyři miliardy korun. Město nechalo vybudovat asi 20 kilometrů zábran a vrata uzavírající Čertovku, na Rokytce v Libni vznikla čerpací stanice a protipovodňové závěry této říčky. Město postupně revitalizuje i potoky a říčky a buduje protipovodňové valy. Zatím není vyřešena ochrana Šáreckého údolí, Lahovic, Lahoviček a Sedlce.