Na pondělí 19. února až do čtvrtka 22. února navíc plánují zeměldělci shromáždění na Malostranském náměstí, a to vždy po celý den. Na protest by měly dorazit stovky až tisíce strojů z různých míst republiky.

Tím akce způsobí problémy v dopravě nejen před budovou ministerstva, ale i v okolí a na příjezdech do Prahy. Policie proto upozorňuje řidiče, že je potřeba počítat s dopravním omezením a výraznými dopravními v komplikacemi.

Ilustrační foto.
Protesty zemědělců s traktory zcela zablokují Prahu. Nastane dopravní kolaps

Organizátoři ve čtvrtek 15. února oznámili svůj záměr pořádat ještě další shromáždění, a to před Úřadem vlády od pondělka do úterního dopoledne. V rámci tohoto shromáždění by měla taktéž parkovat zemědělská technika.

„Pokud by se shromáždění uskutečnilo v plánovaném rozsahu, může mít vliv na fungování veřejné dopravy nejen v Praze, ale i mimo Prahu. Velmi negativně může omezit i fungování složek IZS, zejména pak hasičů a záchranářů. Například hasiči budou muset přesunout své jednotky mimo centrální stanici v Sokolské ulici, kterou blokace magistrály zcela vyřadí z provozu," konstatoval I. náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib. Vyzval také občany, aby v pondělí pracovali z domova, pokud mohou.

Policie bude při protestech dohlížet na dodržování veřejného pořádku a na pravidla silničního provozu. S dopravou zemědělských strojů na místo shromáždění souvisejí další rizika.

„Z pohledu ochrany bezpečnosti silničního provozu není možné, aby Policie ČR akceptovala porušování zákona. Policisté a policistky jsou připraveni nepovolit vjezd na dálniční tělesa vozidlům, která nesplňují zákonné požadavky," sdělila mluvčí policie Violeta Siřišťová.

Nic ale nebrání tomu, aby se zemědělská technika přesouvala po silnicích I. a nižších tříd, pokud ale například svými rozměry nebude spadat do kategorie zvláštního nebo obecného užívání.

Policie také upozorňuje, že jízda těchto vozidel může být limitována místní nebo přechodovu úpravou a proto je nezbytné s těmito fakty při plánováním trasy počítat.

Protesty zemědělců po Evropě:

Zdroj: Youtube

„Rovněž zdůrazňujeme, že na dálnice i pro silnice pro motorová vozidla je zakázán vjezd vozidlům s konstrukční rychlostí do 80 a více km/h mimo obec a 65 km/h v obci," zmínila Siřišťová.

V souvislosti s protestem zemědělců připravila policie bezpečnostní opatření, na kterém se budou podílet stovky policistů z celé republiky, včetně členů antikonfliktního týmu.

Kateřina Perknerová
Traktory na dálnici. Proč?

Upozorňují také na to, že ambicí policie není znemožnit projevení svého názoru, ale zajistit aby shromáždění i doprava na něj proběhlo v souladu s platnými právními předpisy. A vyzívají účastníky protestu, aby dodržovali při přepravě na místo shromáždění ustanovení vyplývající ze zákona o silničním provozu.

„Nebezpečné počínání neukázněných řidičů by totiž v důsledku mohlo vést až k tragickým následkům. A to rozhodně není zájmem žádné ze stran," dodala Siřišťová.

Zemědělci změní trasy

Zemědělci v reakci na vyjádření polcie změní své příjezdové trasy a vyhnou se dálnicím. Nové příjezdové trasy zemědělské techniky ale zatím město nezná. Praha prosí obyvatele, aby v pondělí do metropole, pokud možno, automobily vůbec nejezdili a případně využili vlaky.

Český premiér Petr Fiala.
Blokáda Prahy je akce proruských sil, na zemědělcích se přiživují, řekl Fiala

„Znovu opakuji, že prioritou vedení hlavního města Prahy je především bezpečnost Pražanů, návštěvníků Prahy, i samotných protestujících. Ještě jednou apeluji na všechny, aby se chovali slušně a ohleduplně. Ty, kteří nutně nemusí v pondělí jet do hlavního města autem, prosím, aby zvolili alternativní variantu. Věřím, že se událost obejde bez konfliktů a ve vzájemné úctě a toleranci," uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.